Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 października 2019

Warsztaty kulinarne w Donaldzie. Pogoda dopisała

fot. pow.

fot. pow.

We wtorek 15 października w Przedszkolu Niepublicznym Donald odbyły się warsztaty kulinarne ,w których uczestniczyły dzieci 6-letnie wraz ze swoimi rodzicami.

Podczas zajęć kulinarnych na stołach królowały jesienne warzywa z których to przedszkolaki wraz ze swoimi mamami przygotowywały  pyszne sałatki . Do pokrojenia były następujące typy sałatek: tradycyjna  warzywna , na słodko czyli warzywa z ananasem oraz kolorowe szaszłyki.

Mamy wraz z dziećmi ostro zabrały się do pracy krojąc przygotowane składniki, następnie odpowiednio je doprawiły i wymieszały z majonezem i jogurtem.

Po zakończonej pracy przyszedł czas na degustację. Sałatki powędrowały na stoły w przedszkolnym ogrodzie. Do przygotowania przysmaków dołączyły upieczone przez tatusiów na grillu kiełbaski. Nie zabrakło również na stołach warzywnych wypieków przygotowanych przez mamusie.

Pogoda dopisała. Przy ciepłym słońcu wszyscy zajadali się smakołykami . Zajęcia bardzo spodobały się zarówno gościom jak i małym milusińskim.

 materiał: Katarzyna Geppert

Autor nie wyraża zgody na komentowanie

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)