Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2019

Warsztaty ceramiczne. Z gliny wykonano makietę Nakła

fot.pow

fot.pow

W naszym muzeum już od kilku lat prowadzimy warsztaty ceramiczne.# Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają mieszkańców miasta, gminy, a nawet powiatu. Przeznaczone są dla osób w różnym wieku, a ich tematyka dostosowana jest zarówno do kalendarza świątecznego jak i pór roku.

W związku z przypadającym w 2019 roku 720 – leciem nadania praw miejskich Nakłu postanowiliśmy wykonać z gliny coś dzięki czemu uczcilibyśmy tą okrągłą rocznice.  W pierwszej połowie 2019 roku pojawił się pomysł stworzenia makiety pokazującej jak dawnej wyglądało Nakło. Tak powstał Projekt – makieta prowadzony przez pracownika muzeum Krzysztofa Kamila Przygodę.

Do udziału w projekcie zaproszono uczestników wcześniejszych warsztatów, którym praca z gliną nie sprawiała trudności.  Łącznie w różnych zajęciach brało udział 10 osób.

Pierwszym problemem podczas pracy nad makietą był wybór jaką część miasta miała obejmować. Ostatecznie wybraliśmy tereny położone nad Notecią, czyli okolice starego mostu zniszczonego w 1930 roku. Ta część miasta uległa największym przekształceniom. Z istniejącej tu niegdyś zabudowy pozostało wyłącznie kilka budynków, które zresztą po licznych przebudowach uległy tak wielkim przekształceniom, że po porównaniu z archiwalnymi fotografiami trudno uwierzyć że kiedyś wyglądały inaczej. Do odtworzenia nieistniejącej zabudowy posłużyły archiwalne zdjęcia ze zbiorów muzeum. Prace zakładały wylepienie z gliny domków, barek, tratw, mostu, a także drzew i innych roślin, a także wykonanie stabilnej podstawy z blatu sklejkowego, specjalnej pianki i zaprawy. Podczas pracy nad makietą kolejnym problemem okazało się czy zastosować różne kolory czy też ograniczyć barwę. Ostatecznie wybraliśmy naturalny kolor gliny dla elementów ceramicznych oraz ciemny brąz na podłoże. Rzekę pomalowaliśmy na niebiesko.

Najważniejszą częścią makiety jest przede wszystkim Noteć. Niegdyś rozlewająca się pod miastem trzema korytami została ostatecznie uregulowana przez władze Pruskie. Dzięki budowie Kanału Bydgoskiego rzeka, a z nią i Nakło stała się częścią bardzo ważnego szlaku komunikacyjnego na trasie Berlin – Bydgoszcz – Gdańsk – Królewiec. Kursujące drogą wodną  barki oraz inne jednostki często zatrzymywały się w naszym mieście. Najwięcej można było ich zobaczyć zimą, kiedy cumowały przy obu brzegach oczekując na wiosenne roztopy. Transport rzeczny wymusił budowę budynków magazynowych, ale także lokali które zapewniły by obsługę szyprom i flisakom. W związku z tym nad Notecią powstawały magazyny, najczęściej spichlerze z tzw. muru pruskiego, a także restauracje, zajazdy, karczmy. Karczmę prowadził miedzy innymi Edwar Fizke w niewielki budyneczku przy ul. Hallera dziś potocznie nazywanym „chatą szypra” (jest to zarazem jeden z najstarszych budynków w mieście). Po drugiej stronie ulicy stał zajazd Nezte. Kupił go Wacław Synoradzki, który prowadził w nim restaurację do 1945 roku. Na Zanoteciu (po stronie zachodniej) restaurację prowadził Gustaw Haupt. Działały przy niej Stare Łazienki. Przy ujściu Śleski do Noteci istniał basen portowy Inspekcji Dróg Wodnych. Dokonywano w nim drobnych napraw, ale cumowały tutaj również bagry (łodzie służące do pogłębiania rzeki). Wejście do portu było możliwe dopiero po podniesieniu zwodzonego mostu dla pieszych. Przy małym porcie stał hangar klubu wioślarskiego oraz kuźnia. Natomiast przy moście stał budynek Inspekcji Drogi Wodnej. Po drugiej stronie Noteci przy moście stał budynek mieszkalny rodziny Wardzińskich.

Dziś ta część miasta nie prezentuję się najlepiej, nie mniej wierzy, że zacznie się zmieniać na lepsze.

Wszystkim osobom biorącym udział w projekcie pragniemy serdecznie podziękować. Jednocześnie informujemy, że to nie koniec prac nad makietą naszego miasta. W drugiej połowie roku planujemy rozpocząć prace nad kolejną częścią Nakła.

materiał: Tomasz Pasieka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)