W wakacje wzrasta zapotrzebowanie na krew. Akcja przed urzędem
fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wakacje to okres, w którym stali dawcy oddają mniej #krwi, a zapotrzebowanie szpitali na ten cenny lek wzrasta. W czwartek (18 lipca) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Podczas naszych comiesięcznych akcji tylko w tym roku krew oddało ponad sto osób.
- Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Gdzie i kiedy można oddać krew lub osocze (informacja na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa)
Kto może zostać dawcą?
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15-minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje na placu przed Urzędem Marszałkowskim w czwartek 18 lipca. Obsługa będzie czekać w godzinach 13-17.
W 2024 roku pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:
- 19 września
- 17 października
- 21 listopada
- 19 grudnia.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.
Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:
- w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców,
- specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca,
- krew można oddawać w godzinach 13-17,
- krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,
- pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).
Czytaj także:
- Krew - niezastąpiona, niezbędna - rozmowa z Katarzyną Gągolą, wicedyrektorem ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Program Aktywny Rodzic. W jakim terminie dokonywane są wypłaty?
- Bożonarodzeniowa wystawa rękodzieła. Wyjątkowe przedmioty na kiermaszu
- "Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem". Akcja profilaktyczna
- Grudniowe dyżury. Skorzystaj z porad specjalistów ZUS
- Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Środki dla samorządów
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Pierwszy realny sprawdzian. Bezzałogowy statek powietrzny
System FlyEye 3.0 został wdrożony do użytku #w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) w 2019 r. Obsługą zestawu zajmują się piloci bezzałogowych statków powietrznych (BSP) klasy I z Grupy Rozpoznania Obrazowego (GRO), którzy do tej pory wykonali na nim ponad 700 h godzin nalotu. Bezcenne doświadczenie zdobyli podczas monitorowania szczelności wschodniej granicy RP, wskazywania zagrożeń związanych z falą powodziową na Odrze w ramach operacji pk. Feniks oraz licznych ćwiczeń na poligonach i terenach cywilnych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 16-07-2024 12:36:48 napisał:
odpowiedz
Dawca kału, w dniu 16-07-2024 13:27:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!