Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 kwietnia 2014

W przedświątecznej atmosferze

fot. Gimnazjum nr 4 w Nakle

fot. Gimnazjum nr 4 w Nakle

W ramach współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią przed świętami wielkanocnymi w Gimnazjum nr 4 w Nakle #odbyło się spotkanie z etnologiem Romanem Skibą na temat Wielkiego Postu, Wielkanocy oraz obrzędowości wiosennej na Krajnie.

Prelegent omówił następujące zagadnienia:
- Termin Wielkanocy; zasady wyznaczania daty święta; podłoże historyczne i kulturowe.
- Okres Wielkiego Postu na Krajnie: ludowe potrawy postne i wielkopostne rygory żywieniowe, zwyczaje związane z „białą niedzielą” – wypędzanie zimy i wprowadzanie wiosny do wsi.
- Niedziela Palmowa – wygląd i symbolika palmy wielkanocnej, jej znaczenie w kulturze ludowej Krajniaków, zwyczaje związane z palmą wielkanocną (wypędzanie bydła na pierwszy wypas, wkładanie zmarłemu do trumny, okadzanie chorych zwierząt, znaczenie apotropeiczne palmy wielkanocnej).
- Zwyczaje związane z Wielkim Czwartkiem – przesadzanie kwiatów doniczkowych, malowanie obejścia, dekoracja jaj. 
- Zwyczaje związane z Wielkim Piątkiem – zwyczaj „Boże rany”, obmywanie w wodzie, sposoby poszczenia.
- Zwyczaje związane z Wielką Sobotą – święcenie potraw (przebieg zwyczaju, jego przeobrażenia, znaczenie dawniej i dziś), święcenie wody – jej znaczenie w życiu rodziny chłopskiej, święcenie ognia – zwyczaj wtykania nadpalonych gałązek w pole i rozsypywanie popiołu w obejściu – znaczenie.
- Niedziela Wielkanocna – przebieg śniadania wielkanocnego – dawniej i dziś, wyścigi wozów po rezurekcji – znaczenie zwyczaju.
- „Lany poniedziałek” – przebieg dyngusa na Krajnie, zwyczajowe smaganie witkami brzozy, jałowca dziewcząt, przemiany w sposobach „dyngowania”.
- Symbole kojarzone z Wielkanocą - baranek, zając, jajko (znaczenie).

Spotkanie zorganizowała p. Paulina Kamosińska, nauczyciel historii. Również wychowawcy klas: I b – p. Marzena Sobieszczyk – Piekarska, I c – p. Michał Wiśniewski oraz II e – p. Tomasz Bzdawka zorganizowali wyjście do Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, gdzie wychowankowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Wielkanoc na wsi – tradycja uświęcona”, poprowadzonej przez p. Anną Sergot.

Materiał: Gimnazjum nr 4 w Nakle

Oceń artykuł: 62 52

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)