Dziś mamy 15 grudnia 2017, piątek, imieniny obchodzą:
01 grudnia 2017

W magicznym świecie wróżb. Największą niespodzianką było lanie wosku

fot. mgr Justyna Szatlach

fot. mgr Justyna Szatlach

Andrzejki czyli wieczór wróżb, odprawiany w wigilię urodzin św. Andrzeja to okazja do #poznania #swojej przyszłości poprzez dobrą zabawę. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w późniejszych czasach organizowano je w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Zwyczaj andrzejkowych wróżb zawitał także do szkół i przedszkoli. Z tej okazji również dzieci z Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” wzięły udział we wspólnym wróżeniu. Przybliżając naszym milusińskim historię tego święta opowiedziano o jego specyfice i interpretacji poszczególnych wróżb. Dzieci mogły same wziąć udział w wybranych przez siebie wróżbach, takich jak np. ,,Moneta w studni” (podczas, której dowiadywały się, kim zostaną w przyszłości), ,,Wirująca butelka”, ,,Karteczki z kolorami” (poznanie swoich cech charakteru, nawyków i przestróg z tym związanych), ,,Serca” (poznawanie imienia swojej  sympatii), ,,Losowanie butelką” (poznanie zawodów, jaki będą wykonywać w przyszłości), ,,Kolorowe karteczki” (jaka czeka ich przyszłość), ,,Kogo pierwszy but?” (przewidywanie, kto jako pierwszy weźmie ślub w przyszłości). Jak się okazało wróżbą, która sprawiła dzieciom największą niespodziankę, było lanie wosku przez wielki klucz. I tak powstały różne figurki, z których można było wyczytać czym one są i jak wpłyną na naszą przyszłość. Dzieci pełne wrażeń zabrały pamiątkowe figurki do domów i opowiedziały swoim bliskim o tym magicznym dniu.

Materiał: mgr Justyna Szatlach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Wydatki w gospodarstwach domowych. Na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy?

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy zebrał informacje dotyczące wydatków przeciętnych #gospodarstw domowych w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku. Jak dane te różnią się od tych w roku wcześniejszym?

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)