Dziś mamy 21 października 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
01 grudnia 2017

W magicznym świecie wróżb. Największą niespodzianką było lanie wosku

fot. mgr Justyna Szatlach

fot. mgr Justyna Szatlach

Andrzejki czyli wieczór wróżb, odprawiany w wigilię urodzin św. Andrzeja to okazja do #poznania #swojej przyszłości poprzez dobrą zabawę. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w późniejszych czasach organizowano je w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Zwyczaj andrzejkowych wróżb zawitał także do szkół i przedszkoli. Z tej okazji również dzieci z Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” wzięły udział we wspólnym wróżeniu. Przybliżając naszym milusińskim historię tego święta opowiedziano o jego specyfice i interpretacji poszczególnych wróżb. Dzieci mogły same wziąć udział w wybranych przez siebie wróżbach, takich jak np. ,,Moneta w studni” (podczas, której dowiadywały się, kim zostaną w przyszłości), ,,Wirująca butelka”, ,,Karteczki z kolorami” (poznanie swoich cech charakteru, nawyków i przestróg z tym związanych), ,,Serca” (poznawanie imienia swojej  sympatii), ,,Losowanie butelką” (poznanie zawodów, jaki będą wykonywać w przyszłości), ,,Kolorowe karteczki” (jaka czeka ich przyszłość), ,,Kogo pierwszy but?” (przewidywanie, kto jako pierwszy weźmie ślub w przyszłości). Jak się okazało wróżbą, która sprawiła dzieciom największą niespodziankę, było lanie wosku przez wielki klucz. I tak powstały różne figurki, z których można było wyczytać czym one są i jak wpłyną na naszą przyszłość. Dzieci pełne wrażeń zabrały pamiątkowe figurki do domów i opowiedziały swoim bliskim o tym magicznym dniu.

Materiał: mgr Justyna Szatlach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)