Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

19 października 2021

W hołdzie księdzu Jerzemu. W województwie odbywają się uroczystości

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie# zaciśniętą pięścią” – podkreślał ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dziś (19 października), w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego, marszałek Piotr Całbecki złoży w Górsku (powiat toruński) kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności. W Toruniu hołd księdzu Popiełuszce złoży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Wczoraj (18 października) we włocławskich uroczystościach udział wzięli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

- Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Mamy obowiązek przypominać o tych wydarzeniach. Niezłomny kapelan Solidarności stał się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Ksiądz Jerzy obecny jest w naszej pamięci i sercach, a jego życiowa dewiza: „Zło dobrem zwyciężaj” towarzyszy nam również dziś – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dziś (19 października) w południe pod pomnikiem księdza Popiełuszki przy alei Jana Pawła II w Toruniu wiązankę złoży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Tradycyjna uroczysta msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbędzie się dziś (19 października) o godzinie 18. Przed nabożeństwem marszałek Piotr Całbecki w asyście harcerzy złoży kwiaty pod pomnikiem przy drodze krajowej nr 80, upamiętniającym uprowadzenie księdza. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Tomasza Kamińskiego „Dobro nieskończone”.

Wczorajsze (18 października) uroczystości we Włocławku rozpoczęła modlitwa przy tamie, po której zebrani złożyli kwiaty. Następnie procesja z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego przeszła do Sanktuarium przy ulicy Płockiej, gdzie odbyła się eucharystia, której przewodniczył biskup Frantisek Rabek, ordynariusz wojskowy na Słowacji. W uroczystości wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Rocznica męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki to także ustanowiony w 2018 roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W listopadzie obchodzić będziemy sto pierwszą rocznicę jej urodzin.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Ewa M, w dniu 20-10-2021 12:13:51 napisał:

    Polityka i religia to niebezpieczny duet

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Kapusta biała
0,99PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)