Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2022

W 102. Rocznicę powrotu Nakła do macierzy. Delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki

fot. MM

fot. MM

Dokładnie 102 lata temu Nakło odzyskało niepodległość i tym# samym powróciło do macierzy. W rocznicę tych pamiętnych wydarzeń, delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, muzeum ziemi krajeńskiej oraz policji tradycyjnie już spotkały się na nakielskim Rynku, by złożyć kwiaty u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

Przyjęło się, że odzyskanie przez Polskę niepodległości nastąpiło dokładnie po 123 latach niewoli. Nakło jednak na odzyskanie wolności musiało poczekać nieco dłużej, bo aż 148 lat (1920 r.). Wszystko dlatego, że Nakło zostało zdobyte przez zaborcę już podczas pierwszego rozbioru Polski (1772 r.).

Z uwagi na panującą pandemię, w tym roku zrezygnowano z organizacji jakichkolwiek większych uroczystości związanych z powrotem Nakła do macierzy.

Oceń artykuł: 6 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (7)

  nakło, w dniu 20-01-2022 13:21:05 napisał:

  Łopaty w ręce i do odśnieżania się brać.

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Krytyk Społeczny, w dniu 20-01-2022 14:07:32 napisał:

  " u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. " Dla sprostowania i prawdy historycznej tym którzy nie wiedzą co czynią i komu składają "hołd" przed tym obeliskiem-wyjaśnienie.Otóż monument przed którym kłaniacie się "w pas" chylicie czoła oddając cześć-to monument który w pierwotnym założeniu czcił bolszewików i sprzyjającym im komunistom.To monument który został uznany ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego-art. 5a ust. 1 Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. Pomnik podlegający usunięciu z przestrzeni publicznej.Ustawodawca uznał pomniki podlegające usunięciu odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce Przez słowo pomnik należy rozumieć także: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.Obowiązek usunięcia pomnika spoczywa na właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której znajduje się obiekt.katalog kategorii obiektów, które w naszej opinii obligatoryjnie powinny ulec usunięciu. Należą do nich: Pomniki poświęcone Armii Czerwonej i wliczamy tutaj tzw. pomniki wdzięczności, braterstwa, partyzantów sowieckich. Pomniki poświęcone działaczom Polskiej Partii Robotniczej. Pomniki poświęcone Gwardii Ludowej/Armii Ludowej. Pomniki poświęcone funkcjonariuszom Polski Ludowej lub działaczom komunistycznym z innych państw. Pomniki poświęcone Komunistycznej Partii Polski. Szanowni oficjele-składając hołd pod tym obeliskiem,nie boli was kark,nie boli was sumienie,że wpisujecie się w fałszywą narrację historyczną.Czas odrobić lekcje historii i wyciągnąć wnioski.Dla młodego pokolenia takie obrazki to plama na honorze i fałszywy obraz świadectwa.Przypomnę raz jeszcze-kłaniacie się pod tym obeliskiem oddając "hołd oprawcom" ustroju totalitarnego- nie bohaterom.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (5)

  Wafel, w dniu 20-01-2022 19:57:42 napisał:

  Do Krytyka Społecznego! Popieram!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Santa Claus, w dniu 20-01-2022 21:59:14 napisał:

  I tak ten pomnik wygląda jak wielkie dildo więc go zburzmy.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nakielak, w dniu 21-01-2022 09:00:40 napisał:

  Chyba już nawet niebo nie było zadowolone, że tam się kłaniają i sypało śniegiem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Kapusta młoda
3,99PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)