Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

25 maja 2016

Ustawa pokrzyżowała plany firmy?

fot. MG

fot. MG

Firma EDP Renevables Polska Sp. z o.o. zapowiedziała, że wycofa się z planowanej budowy #25 ogromnych siłowni wiatrowych na północ od Nakła. To skutek przyjęcia przez sejm ustawy o odległościach tych budowli od domostw.

Podczas wczorajszych spotkań w Małocinie i Ślesinie, w sprawie planowanej budowy farmy siłowni wiatrowych, pełnomocnik spółki Dariusz Harmuz zapowiedział, że spółka nie będzie kontynuować działań. To efekt przyjęcia przez sejm ustawy „o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych”. Najważniejszym postanowieniem jest określenie odległości od domów mieszkalnych. Ma to być minimum 10-krotna wysokość siłowni. W przypadku inwestycji zaplanowanej na terenie gminy Nakło da to minimum 1,5 km (siłownie 2 MW) do 2 km (w przypadku 3 MW). – W naszym przypadku jest to powyżej półtora kilometra. W związku z tym, że jesteśmy przekonani, iż ustawa przejdzie przez senat i podpisze ją prezydent, nie będziemy w stanie prowadzić dalej naszej inwestycji. Czyli rezygnujemy - zapowiedział pełnomocnik na spotkaniu w Małocinie.

Gmina nadal musi wypełniać warunki porozumienia, zawartego przez poprzedniego burmistrza. – Dopiero, gdy firma złoży oświadczenie na piśmie o wycofaniu się z porozumienia i inwestycji, wtedy mogę podjąć inne kroki – zapowiedział burmistrz Sławomir Napierała. Mieszkańcy zebrani na spotkaniu naciskali na przedstawiciela spółki, aby określił kiedy takie pismo złoży na ręce burmistrza. Pełnomocnik nie podał konkretnej daty i oświadczył, że nastąpi to, gdy prezydent podpisze ustawę. Burmistrz sugerował, aby mieszkańcy nadal składali swoje wnioski i uwagi do planu.

Podczas zebrania burmistrz, pomimo pytań mieszkańców, nie określił swojego stanowiska co do inwestycji. Podkreślał kilka razy, że jako włodarz gminy musi „na chłodno” podchodzić do każdej inicjatywy gospodarczej i nie zdradzi swojego osobistego stanowiska. – Można się go domyśleć – podkreślił.

Prezes Stowarzyszenia Zielony Powiat w Małocinie, Maria Szcześniak zwróciła jeszcze uwagę, że nie poinformowano mieszkańców sąsiedniej gminy Mrocza o planach budowy siłowni, a niektóre z turbin będą oddziaływać i na tę gminę. Prezes podkreśliła, że nadal trzeba składać wnioski i uwagi do projektu miejscowego planu. Domagała się od urzędników wyjaśnień, czy uwagi muszą być wnoszone na specjalnych formularzach, czy mogą to być zwykłe kartki papieru. Burmistrz Napierała stwierdził, że starczą zwykłe kartki papieru.

Mieszkańcy nie ukrywali satysfakcji z takiego obrotu sprawy.

Oceń artykuł: 43 27

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (25)

    Łukasz, w dniu 25-05-2016 12:15:47 napisał:

    Szkoda. Wielka szkoda. W imię kurczowego trzymania się węgla rezygnujemy z inwestycji w przyszłościowe i czyste rozwiązania. Nie tylko nasze pieniądze pójdą na utrzymywanie nierentownych kopalni, to jeszcze będziemy truci zarówno my, jak i środowisko. Mam nadzieję, że chociaż postawione już wiatraki zostaną, a gdy zmieni się władza, to powrócimy do stawiania nowych.

    odpowiedz

    • -1 (23)

    oko, w dniu 25-05-2016 13:45:03 napisał:

    Bardzo wielka szkoda. Niestety znowu zaściankowość wygrała z powstaniem czegos sensownego na naszych terenach, na których jestesmy jakieś kilkanaście lat za resztą polski...

    odpowiedz

    • -2 (14)

    Kaz, w dniu 25-05-2016 14:45:42 napisał:

    Koniec OZE w Polsce. :/ pomyśleć, że ta inwestycja mogłaby przynieść około 2 milionów złotych dla gminy w skali roku.

    odpowiedz

    • 8 (16)

    przemek, w dniu 25-05-2016 16:54:07 napisał:

    Wiatraki powinny byc stawiane tam gdzie nie ma budynków mieszkalnych

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Hans, w dniu 25-05-2016 20:56:02 napisał:

    wiatraki skończa jak węgiel.Przyszłość w solarach.Popatrzcie na Niemcy.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Monika777, w dniu 31-05-2016 23:08:50 napisał:

    Jeżeli posłowie widzieli problem z lokalizacją turbin wiatrowych i uchwalili ustawę to dobrze, że pełnomocnik inwestora złożył takie oświadczenie i mam nadzieję, że nasi przedstawiciele w gminie czyli Radni też widzą ten problem.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)