Dziś mamy 2 października 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 października 2022

Uroczystość w setną rocznicę urodzin Wł. Bartoszewskiego. Wręczono nagrody w konkursie

fot. powierzone

fot. powierzone

1 października 2022 r. w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w # Bydgoszczy odbyła się uroczystość "Dialog. Pojednanie. Pokój. Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin" zorganizowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Towarzystwo Polsko-Niemieckie.

Patronat nad wydarzeniem objęli Ambasador Niemiec Thomas Bagger, JM Rektor UKW w Bydgoszczy Jacek Woźny, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, europoseł Radosław Sikorski oraz Starostwo Powiatu Nakielskiego. Dokonania prof. W. Bartoszewskiego - byłego ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 i 2000-2001 oraz Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2001-2015 przedstawił w swoim referacie dr Sławomir Łaniecki z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy.

W trakcie uroczystości nastąpiła ceremonia wręczenia głównej nagrody Konkursu "Władysław Bartoszewski w 100-lecie urodzin", którego laureatem został Wiktor Duliba - uczeń klasy 1 mi I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Praca konkursowa Wiktora w formie prezentacji multimedialnej zyskała szczególne uznanie za walory merytoryczne i estetyczne. Zaproszeni goście, w tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli również w debacie oxfordzkiej przygotowanej przez reprezentacje uczniowskie z bydgoskich szkół.

"Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze się opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" - słowa prof. W. Bartoszewskiego wybrzmiewały niejednokrotnie podczas urodzinowej gali Wybitnego Polaka, Wielkiego Europejczyka, Orędownika Dialogu, Pokoju i Pojednania Międzynarodowego i niech niosą się szerokim echem.

materiał: Beata Tomaszewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 24 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jak można się zarazić?

W czwartek, 28 września przypadał #Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Cechuje ją blisko 100% śmiertelność. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego.

(czytaj więcej)