Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 lipca 2016

Uroczystość odsłonięcia tabliczek epitafijnych

fot. Andrzej Mitura

fot. Andrzej Mitura

Jednym z najważniejszych momentów podczas corocznych obchodów Święta Policji jest# uroczystość odbywająca się przed Tablicą Pamięci oraz złożenie wieńców przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska". Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszające chwile, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli.

W uroczystości odsłonięcia tabliczek pięciu policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby, uczestniczyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, I Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Andrzej Szymczyk, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Helena Michalak, Krajowy Duszpasterz Policji oraz Biskup Polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek, a także rodziny policjantów, których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci.

Zgromadzonych przywitał Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. „Dzisiejsza uroczystość to szczególnie wzruszający i podniosły moment dla naszej formacji. (...) Ryzyko utraty zdrowia lub życia jest trwale wpisane w zawód policjanta. Policjanci, których nazwiska zostaną dziś wpisane do Księgi Pamięci, wypełnili słowa roty ślubowania do końca. Chroniąc bezpieczeństwo ludzi i porządek publiczny ponieśli ofiarę największą - ofiarę życia” – powiedział. Komendant przypomniał, że bycie funkcjonariuszem to również misja. „Wszyscy zginęli podczas wykonywania zadań służbowych. Polegli podczas zatrzymywania groźnych przestępców, zginęli w wypadkach na służbie, w czasie interwencji, pomagając i ratując zdrowie i życie innych ludzi. Zawód policjanta to zawód specjalny i dla wyjątkowych ludzi” - podkreślał szef Policji.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk zadeklarował także pomoc finansową dla rodzin policjantów, którzy zginęli w czasie pełnienia służby. „Policja nie zostawia bez pomocy i opieki rodzin swoich funkcjonariuszy, którzy zginęli lub zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pomaga im Komenda Główna Policji, wspierają macierzyste jednostki Policji. Nieocenioną pomoc niesie powstała w 1997 roku Fundacja Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Z inicjatywy kierownictwa Policji i władz Fundacji, w ustawie o Policji znalazł się zapis, że każde z dzieci policjanta, który zginął na służbie, będzie miało zagwarantowaną pomoc finansową na kształcenie na poziomie średnim i wyższym”. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk powiedział, że „pięciu dzisiejszych bohaterów tej podniosłej uroczystości traktowało swoją służbę w Policji jako misję. Wypełnili ją do końca. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci i na kartach historii polskiej Policji.”

„To byli bohaterowie, ludzie na których inni mogli polegać. To byli policjanci, którzy bardzo poważnie traktowali swoje obowiązki. To byli policjanci z powołania, poświęcili swoje życie, żeby ratować innych” – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, zapewniając pomoc dla rodzin poległych policjantów.

Następnie do Księgi Pamięci wpisano nazwiska poległych policjantów i odczytano karty pamięci prezentujące ich sylwetki. Rodzinom i przedstawicielom jednostek, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazano karty pamięci i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji. Rodziny odsłoniły tabliczki epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy stracili życie na służbie.

Krajowy Duszpasterz Policji poprowadził modlitwę w intencji poległych policjantów. Po modlitwie w intencji poległych policjantów, złożono wieńce, odegrano melodię „Śpij kolego” i uczczono pamięć wszystkich poległych minutą ciszy.

Podczas uroczystości w Komendzie Głównej Policji złożono też wieńce pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, który znajduje się przed gmachem Komendy Głównej Policji. To właśnie tu złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

O godzinie 18:00 w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyło się nabożeństwo dziękczynne w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz spotkanie z Prawosławnym Ordynariuszem Wojskowym w Katedrze Prawosławnej.

Sylwetki policjantów, których nazwiska zostały wpisane w tym roku do Księgi Pamięci:

Sierż. szt. Karol Kurdelski: ur. 1981 r. – zm. 2013 r., referent Zespołu Operacyjno-Rozpoznawczego Referatu Kryminalnego Komisariatu Policji w Szubinie. Był policjantem zaangażowanym, obowiązkowym oraz dyspozycyjnym. Swoje zadania wykonywał wzorowo. Nie ograniczał się do ustawowego czasu pracy. Swoim zaangażowaniem w służbie oraz stosowanymi metodami pracy w znacznym stopniu przyczynił się do utrzymywania wysokiego poziomu pracy pionu kryminalnego w komisariacie policji w Szubinie.

23 stycznia 2013 r. Policjant w trakcie pełnienia służby w miejscowości Szubin jechał wraz z drugim funkcjonariuszem samochodem służbowym marki opel astra. Kierujący pojazdem starszy sierżant Jarosław Nadolny nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru wyprzedzania w miejscu, gdzie obowiązuje znak poziomy p-4 (linia podwójna ciągła). W trakcie manewru pojazd służbowy, którym jechali policjanci, wpadł w poślizg i uderzył lewym bokiem w przód prawidłowo jadącego z naprzeciwka pojazdu marki volvo. W wyniku zderzenia śmierć poniósł kierowca opla astry starszy sierżant Jarosław Nadolny oraz pasażer sierżant sztabowy Karol Kurdelski.

Asp. szt. Cezary Mokrzewski: ur. 1977 r. – zm. 2015 r., specjalista Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji. Był policjantem zdyscyplinowanym, pracowitym, dyspozycyjnym i sumiennym. Posiadał duże umiejętności stosowania form i metod pracy operacyjnej. Skutecznie prowadził sprawy dotyczące zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się obrotem narkotykami, samochodami pochodzącymi z przemytu oraz nielegalną bronią. Wykazywał się kreatywnością i inicjatywą.

7 maja 2015 r. Policjant podczas służby wykonywał wraz z innymi funkcjonariuszami czynności polegające na konwojowaniu osoby zatrzymanej. Na jadący prawidłowo nieoznakowany pojazd służbowy poruszający się drogą krajową nr 8 w kierunku Białegostoku, w miejscowości Pęsy-Lipno, zjechał umyślnie, naruszając przepisy ruchu drogowego, kierowca jadącego z naprzeciwka ciągnika siodłowego z naczepą, powodując zderzenie. W wyniku wypadku policjant poniósł śmierć.

Mł. insp. Krzysztof Tumiel: ur. 1980 r. – zm. 2015 r., p.o. Naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji. Był policjantem sumiennym, zdyscyplinowanym i zaangażowanym w realizację zadań służbowych. Jego profesjonalizm, wiedza, doświadczenie zawodowe oraz predyspozycje spowodowały, iż powierzono mu pełnienie obowiązków naczelnika wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej zarządu w Białymstoku centralnego biura śledczego policji.

7 maja 2015 r. Policjant podczas służby wykonywał wraz z innymi funkcjonariuszami czynności polegające na konwojowaniu osoby zatrzymanej. Na jadący prawidłowo nieoznakowany pojazd służbowy poruszający się drogą krajową nr 8 w kierunku Białegostoku, w miejscowości Pęsy-Lipno, zjechał umyślnie, naruszając przepisy ruchu drogowego, kierowca jadącego z naprzeciwka ciągnika siodłowego z naczepą, powodując zderzenie. W wyniku wypadku policjant poniósł śmierć.

Asp. szt. Marek Dziakowicz: ur. 1975 r. – zm. 2015 r., dzielnicowy Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu. Był policjantem zdyscyplinowanym, pracowitym i sumiennym, otwartym na kontakty z innymi osobami. Jako dzielnicowy cieszył się szacunkiem lokalnej społeczności. Potrafił znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji. Podczas interwencji niejednokrotnie ratował życie innych, z narażeniem własnego. Był honorowym dawcą krwi, wyróżniony przez regionalne centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Wałbrzychu w konkursie „Wałbrzych miastem krwiodawców”.

20 lipca 2015 r. Przebywał na urlopie wypoczynkowym w miejscowości Gąski. Kiedy wraz z żoną i córką spacerował po plaży, zauważył wołającego o pomoc młodego mężczyznę, który znajdował się w morzu, około 30 metrów od brzegu. Wraz z grupą innych osób funkcjonariusz natychmiast podjął akcję ratunkową wobec tonącego mężczyzny. W wyniku akcji tonącego udało się uratować, natomiast funkcjonariusz poniósł śmierć.

Mł. asp. Tomasz Frąszczak: ur. 1987 r. – zm. 2015 r., policjant Ogniwa I Referatu Kontroli Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie. Był policjantem ambitnym, samodzielnym, o dużym poczuciu odpowiedzialności, koleżeńskim oraz lubianym w środowisku policyjnym, zaangażowanym w działania mające priorytetowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

17 sierpnia 2015 r., realizując zadania służbowe na motocyklu, został skierowany przez operatora 997 na interwencję do dzielnicy Szczecin-Dąbie w celu zatrzymania sprawcy rozboju. Kiedy jechał ulicą Przestrzenną, z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, wykonał manewr wyprzedzania samochodu osobowego marki Fiat Punto. Kierowca samochodu nie udzielił mu pierwszeństwa i doszło do zderzenia. Policjant zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Materiał: źródło KGP

Oceń artykuł: 81 128

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (7)

    er, w dniu 18-07-2016 21:28:01 napisał:

    Brawo Karol !

    odpowiedz

    • 3 (7)

    stary człowiek a może, w dniu 18-07-2016 22:09:17 napisał:

    " Zawód policjanta to zawód specjalny i dla wyjątkowych ludzi” - podkreślał szef Policji " W ustach akurat tego polityka i drugiego pacana to czysta demagogia i hipokryzja.To głównie im policjanci mogą"zawdzięczać" szereg niekorzystnych działań pozbawiających ich ustawowo zagwarantowanych praw wynikających z Ustawy o Policji.W ustach tych samych pacanów wybrzmiewały liczne szkalujące i zastraszające wypowiedzi w stosunku do byłych i obecnych funkcjonariuszy.Dzisiaj jeden z drugim ma czelność zabierać głos i podkreślać rolę policjantów w służbie społeczeństwu.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 11 (13)

    maczo, w dniu 19-07-2016 09:24:05 napisał:

    To ten sam pan,co kilka dni temu narzekał w TV na brutalność policji ,jak zatrzymali córeczkę radnej z PiS-u???

    odpowiedz

    • 5 (7)

    qwe, w dniu 19-07-2016 18:28:46 napisał:

    Szkoda Policjantów, mogliby jeszcze niejedną kreaturę zamknąć!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)