Dziś mamy 23 maja 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

23 lutego 2019

Uroczyste otwarcie nowej auli. Jedną z atrakcji spotkania była kapsuła czasu

fot. Agnieszka Poskrop

fot. Agnieszka Poskrop

21. lutego 2019 roku o godzinie 10.00 pan Starosta, Tadeusz Sobol, dokonał uroczystego otwarcia # nowej auli szkolnej.

Pan dyrektor, Dariusz Jan Betscher, podziękował za środki finansowe, które szkoła otrzymała od organu prowadzącego na wykonanie inwestycji. Pan Starosta, Tadeusz Sobol, wraz z zaproszonymi gośćmi, zobaczył również salę historyczną z izbą pamięci oraz salę polonistyczną. Zwiedzanie szkoły skłoniło pana Starostę do wspomnień, kiedy to sam był uczniem naszej szkoły.

Następnie w auli odbyła się pierwsza część wydarzenia, jakim było wmurowanie kapsuły czasu. Spotkanie uświetnili, Pan Starosta, dyrekcja szkoły, przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców, pani Beata Sobala, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Mikołaj Budnik, fundator tablicy do kapsuły czasu, pan Sławomir Szczepaniak, Drużyna Harcerska działająca w naszej szkole, młodzież oraz pomysłodawcy i wykonawcy projektu, pan Witold Szarszewski, pan Krzysztof Borus oraz pani Agnieszka Poskrop.

Nauczyciel historii, pan Witold Szarszewski, opowiedział zgromadzonym, że idea kapsuły czasu zrodziła się w czasie realizacji przez pana Krzysztofa Borusa oraz pana Witolda Szarszewskiego projektu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, pt. Równolatkowie Niepodległej, zawsze bowiem kapsuły powstają w związku z ważnymi wydarzeniami i rocznicami. W pigułce naszych czasów umieszczone zostały zdjęcia grona pedagogicznego obecnie pracującego, ale też starsze fotografie. Za sto lat obejrzeć będzie można również zdjęcia poszczególnych klas z roku szkolnego 2018/2019, pracowników administracji i obsługi. Przyszłe pokolenia poczytać będą mogły między innymi informacje dotyczące działalności drużyny harcerskiej, kalendarium szkoły, szkic monograficzny autorstwa Barbary i Henryka Podejko, gazetki szkolne, tomik poetycki "Oczyszczenie" autorstwa Agnieszki Poskrop. Mamy nadzieję, że nasi następcy odtworzą również film o małej ojczyźnie autorstwa uczniów klasy IIIe i pani Justyny Narożnej.

Pomysłodawca naszej szkolnej kapsuły czasu zaznaczył, że kolejnym punktem projektu będzie obchodzona w roku 2020 rocznica 100 - lecia przyłączenia Nakła do ojczyzny. Wówczas kapsuła zostanie uzupełniona o kolejne źródła informacji, tym razem dotyczące naszego miasta, które miedzy innymi udostępni Starostwo Powiatowe w Nakle n. Notecią, i zamknięta na stałe.

Bibliotekarz szkoły przeczytała tekst własnego autorstwa "Mała ojczyzna" umieszczony również w kapsule czasu, którym chciała przekazać myśl, że rzeczy wielkich dla ojczyzny podejmują się ludzie, u których w młodości wykształcono patriotyzm lokalny, to znaczy miłość i szacunek do miejsca, z którego się wywodzimy, dbałość o to miejsce i poczucie przynależności. Wyraziła nadzieję, powołując się na znane słowa „Non omnis moriar”, że i my budujący dzisiaj szkołę, nie całkiem przeminiemy, odkryci na nowo, za sto lat czyimś uśmiechem, dobrym słowem, wspomnieniem.

Kapsuła czasu została wmurowana przed gmachem szkoły.

materiał: Agnieszka Poskrop

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 24 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)