Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

26 lutego 2020

Uroczysta odprawa z okazji Święta Służby Więziennej. Wręczono awanse i odznaki

fot.  st.szer.Sandra Franczak-Kemnitz, st.szer. Michał Komar

fot. st.szer.Sandra Franczak-Kemnitz, st.szer. Michał Komar

25 lutego odbyła się uroczysta odprawa, w trakcie której wręczono funkcjonariuszom #Zakładu Karnego w Potulicach odznaki resortowe, akty nadania wyższych stopni służbowych oraz odznaki przyznane przez Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa.

Rys historyczny

8 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski ustalił zasady funkcjonowania polskiego więziennictwa. Powstały wtedy dekret funkcjonował przez dekadę, a przepisy w nim zawarte stanowiły solidny fundament dla powstającego więziennictwa na ziemiach odzyskanych. Data wydania dekretu jest zatem symbolicznym początkiem polskiego więziennictwa, a także stanowi zalążek systemu penitencjarnego w obecnym wydaniu. Zachodnie państwa Europy oceniły wprowadzone przepisy polskiego prawa karnego i przyjęte rozwiązania ustawowe jako jedne z najnowocześniejszych w owym czasie. Rozwój odrodzonego polskiego więziennictwa następował dynamicznie idąc w parze z prezentowanymi postawami funkcjonariuszy ówczesnej Straży Więziennej. Od ponad stu lat, Funkcjonariusze Służby Więziennej, uczestniczyli i uczestniczą do dziś w budowie nowoczesnego, bezpiecznego oraz praworządnego państwa. Z poszanowaniem litery prawa na gruncie nowoczesności XXI wieku realizują stawiane przed nimi zadania i wyzwania.

Awanse i odznaczenia

Odprawa rozpoczęła się od uroczystego przywitania zaproszonych gości przez mjr. Adama Suchomskiego, zastępcę Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach. Następnie wręczono akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe, a także przyznane przez Ministra Sprawiedliwości odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej". W sumie awansowano 18 funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe, w tym w korpusie oficerskim 2 osoby, w korpusie chorążych 3 osoby, w korpusie podoficerskim 12 osób i w korpusie szeregowych 1 osoba. Uhonorowanych brązową odznaką za zasługi w pracy penitencjarnej zostało 5 osób, a srebrną odznaką 1 osoba. Powyższe odznaczenia oraz akty mianowania wręczył płk Jacek Gościak, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w asyście mjr. Adama Suchomskiego, zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

Stowarzyszenie Oficerów Więziennictwa

Ponadto wręczono Odznaki Honorowe Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa w Potulicach w dowód uznania za zasługi na polu promowania zawodu więziennika w społeczeństwie. Powyższe wyróżnienia wręczył mjr Sebastian Kłosiński, V-ce Prezes Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz powiatu, gminy, przedstawicieli służb mundurowych, w tym: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz przedstawicieli sądownictwa.

Wszystkim odznaczonym, awansowanym i wyróżnionym funkcjonariuszom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie życzymy wszelkich sukcesów zawodowych w dalszej służbie. 

materiał: chor. Justyna Sejdowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)