Dziś mamy 11 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

30 lipca 2024

Unikalne na skalę europejską. Ciechocińskie tężnie mają 200 lat

fot. Andrzej Goiński / Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Andrzej Goiński / Mikołaj Kuras dla UMWKP

Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy najstarszych tężni #solankowych w Ciechocinku. Administrowany przez marszałkowską spółkę symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację i ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy.

Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym i funkcjonalnym uzdrowiska. Cieszy fakt, że turyści i kuracjusze, którzy przybywają do Kujawsko-Pomorskiego z przyjemnością spędzają letni czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W planach całorocznych jubileuszowych obchodów są m.in. biegi i marsz nordic walking (25 sierpnia), noc w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego (7 września) i sztafeta 200 kilometrów na 200-lecie tężni (20 września).

Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe – stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie.

Pierwsze dwie konstrukcje wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. (Staszic, postać wielce dla rozwoju polskiego przemysłu zasłużona, ma swój skromny pomnik dłuta Edwarda Haupta w ciechocińskim Parku Tężniowym.) Trzecią – w roku 1859.

Zakończona w ubiegłym roku rewitalizacja objęła dwie tężnie, obsługującą cały kompleks przepompownię solanki oraz zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń). Całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Z myślą o spacerowiczach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki. Budżet inwestycji wyniósł 22 miliony złotych, lwią część stanowiły w nim środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Zobacz Ciechocińskie tężnie ponownie zachwycają odwiedzających

Tężnie w liczbach:

  • ciechociński kompleks składa się z 3 tężni
  • 1824-1828 – w tych latach powstały najstarsze tężnie (nr 1 i 2)
  • 1859 rok – pobudowano najmłodszą tężnię (nr 3)
  • 15,8 metrów – wysokość tężni
  • łączna długość 1 741,5 m

Tężniami solankowymi administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek. Poza zabytkowymi konstrukcjami zarządza także Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, fontanną Grzybek i czterema obiektami szpitalno-sanatoryjnymi: Szpitalem Uzdrowiskowym nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienkami Uzdrowiskowymi nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowym nr 6 Grażyna i Dziecięcym Szpitalem Uzdrowiskowym nr 3 im. dra Markiewicza.

Zobacz

Tu można poznać historię warzelnictwa

Choroby cywilizacyjne dotykają także najmłodszych

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Henryk.M, w dniu 30-07-2024 13:38:40 napisał:

    Jestem za tym by taką tężnię 1/2 tej co w Ciechocinku wybudować w Nakle.Lokalizacja do ustalenia.Jak sądzicie w jakim miejscu by się sprawdziła i stała się oczkiem w głowie mieszkańców i odwiedzających region-? Takim naturalnym miejscem mógłby być jeden z parków.Ale równie dobrze inne .Co Wy na to-?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    max, w dniu 30-07-2024 14:19:53 napisał:

    Ceny też mają unikalne za pospacerowanie pod tężniami. Odkryte baseny dla dzieci też podrożały 100%

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Kkk, w dniu 30-07-2024 22:33:17 napisał:

    Byłem w ubiegłą niedzielę i były za darmo

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Pan Tadeusz., w dniu 31-07-2024 11:27:43 napisał:

    Dzien dobry,mam tylko dwa pytanie kiedy pociagi do Ciechocinka z Aleksandrowa Kujawskiego,? A drugie basen zabytek kiedy ? Czy to PRL sen.?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Demaskuj łgarstwo, w dniu 31-07-2024 21:34:24 napisał:

    @P.Tadeusz-kieruj pytania wprost..do oszustów wyborczych ,którzy dzisiaj rozsiedli się w gabinetach UG i radnych,którzy mieli gęby pełne frazesów kiedy zabiegali( żebrali ) o podpisy. Lista obietnic była długa.To są ludzie konkretnie znani z imienia i nazwiska i swoimi "wyborczymi programami"

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna

9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.

(czytaj więcej)