Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 maja 2018

Uhonorowano laureatów konkursu. Wśród nich znalazł się Jakub Mistrzak

Fot: powierzone

Fot: powierzone

W sobotę, 19 maja odbył się finał Międzywojewódzkiego Festiwalu Historycznego Tradycja i #Pamięć. Tym razem miał on miejsce w siedzibie Muzeum Diecezjalnego we Włocławku. Na imienne zaproszenie organizatorów festiwalu Kuba pojechał tam wraz z tatą.

Na podsumowaniu konkursu i rozdaniu nagród obecni byli patroni festiwalu: Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kosma Złotowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty oraz wicekurator Małgorzata Oborska, przedstawiciel kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty, Sławomir Zawadzki, Prezes Zarządu Banku Pocztowego S.A.

IV edycja Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” upłynęła pod hasłem „Drogi do niepodległości”. Po uroczystym otwarciu odbyła się krótka prelekcja p Tomasza Jamróz-Piłsudskiego (potomka Marszałka) z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego na temat polskich dróg do wolności i powstania Legionów Polskich. Wcześniej w „Kancelarii Legionu Polskiego” można było otrzymać własną kartę wojskową wypisywaną ręcznie, piórem i stalówką na kopi oryginalnego blankietu.

W czasie uroczystości odbył się turniej finałowy klas gimnazjalnych, gdzie reprezentanci szkół odpowiadali na pytania dotyczące walk niepodległościowych Polaków w XIX wieku. Turniej przeprowadzony był w ciekawej formie, gdzie grający wybierał trudność pytania odpowiednio punktowaną. Po pierwszym etapie odpadały dwie osoby, a w finale zwyciężał uczeń z największą liczbą punktów.

Po przerwie, w postaci krótkiego koncertu gitarowo wokalnego pieśni patriotycznych, odbył się finał turnieju wiedzowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Turniej odbył się w atrakcyjnej formule „1 z10”, a stawka była bardzo wysoka - trzy bilety na wyjazd do Strasburga. Po przerwie obiadowej i zwiedzaniu Bazyliki katedralnej (wspaniale odrestaurowanej) odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczanie nagród.

Jako pierwsi uhonorowani zostali laureaci konkursu, którzy wykonali prezentacje związane tematyką niepodległościową. Wśród 12 laureatów z dwóch województw (kujawsko- pomorskiego oraz łódzkiego) był Jakub Mistrzak - uczeń klasy II Gimnazjum nr 5 w Ślesinie, który zajął I miejsce w powiecie nakielskim. Wśród sporej liczby gadżetów znalazły się także książki i gry historyczne.

Prezentacja Jakuba Mistrzaka dotyczyła Wiktora Rossy, uczestnika powstania wielkopolskiego ze Ślesina. Była ona bardzo ładnie, przemyślanie i dociekliwie przygotowana.

Uczeń jeszcze nie odebrał wszystkich gratulacji, a już przygotowuje się do kolejnego konkursu historycznego, który również ma zasięg międzywojewódzki. Tylko pogratulować zaangażowania w działalność poza lekcyjną, która zaowocowała takim osiągnięciem. Pomimo tego, że miała ona zasięg międzywojewódzki, to tak naprawdę dotyczy historii małej ojczyzny i lokalnego patriotyzmu.

materiał: Elżbieta Krupińska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)