Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 września 2017

Uczniowie „Żeglugi” na Pętli Żuławskiej. Rejs dostarczył wielu wrażeń

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

Bardzo atrakcyjny rejs szkoleniowy odbyli uczniowie klasy I Technikum Żeglugi Śródlądowej w #Nakle nad Notecią. Rejs zorganizowany został w ramach praktyki zawodowej, a odbył się na jednostce typu pchacz - holownik m/s „Hetman”.

Dzięki uprzejmości i gościnności właściciela jednostki Pana Czesława Błockiego uczniowie wraz z opiekunami wycieczki nauczycielami zawodu Grzegorzem Nadolnym i Pawłem Ciereszko odbyli rejs fragmentem Pętli Żuławskiej. Na statek grupa weszła w Sobieszewie przy drogowym moście pontonowym na Martwej Wiśle. Stamtąd statek obrał kurs na śluzę Przegalina, a przy niej można było zobaczyć most zwodzony. Po minięciu śluzy jednostka wpłynęła na Wisłę. Następnie statek skręcił w kierunku wschodnim i przechodząc przez śluzę Gdańska Głowa, w której zamontowane są przeciwpowodziowe wrota, wpłynął na Szkarpawę. Przy śluzie znajduje się obrotowy most.

Płynąc Szkarpawą jednostka mijała kolejno most zwodzony Drewnica i most obrotowy kolejowy Rybina. Następnie jednostka skierowała się na Wisłę Królewiecką, gdzie również mijała podobne obiekty, w kolejności: most zwodzony Rybina oraz most zwodzony Sztutowo. Wiatr zaczął silniej wiać, kiedy statek wpłynął na wody Zalewu Wiślanego, gdzie oznaczonym torem wodnym jednostka skierowała się na rzekę Nogat. Ostatnia tego dnia zwiedzona śródlądowa droga wodna to Kanał Jagielloński, którym jednostka dopłynęła do Elbląga. Ze statku marynarze z Nakła schodzili, kiedy nastał już zmrok, trochę zmęczeni, ale usatysfakcjonowani tym, co zobaczyli. Dawno nie było takiego rejsu, podczas którego uczniowie płynęli po tylu rzekach czy akwenach wodnych z dużą ilością różnorodnych obiektów hydrotechnicznych.

Materiał: Paweł Ciereszko

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)