Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2019

Uczniowie z dwóch szkół w Poczdamie i Berlinie. Zwiedzili kilka miejsc

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

29.11.2019r pasjonaci języka i kultury Niemiec z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego #nr 4, absolwenci tej szkoły oraz uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle n. Not. odwiedzili Poczdam – stolicę Brandenburgii.

Celem piątkowego wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z niemieckimi zwyczajami adwentowymi i bożonarodzeniowymi oraz XVIII – wieczną historią Prus. Przy sprzyjającej aurze towarzyszącej zwiedzaniu, uczniowie zobaczyli protestancki kościół św. Mikołaja, dawny ratusz miejski, budynek Landtagu oraz poczdamską Bramę Brandenburską. We wnętrzach pałacu San Sousi poznali postać króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Czas wolny upłynął na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Poczdamu i na Alexanderplatz w Berlinie.

Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. Marzanna Gawrońska - Tercjak, p. Brigida Majewska oraz ks. Dominik Krawczak.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowani artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)