Dziś mamy 21 września 2021, wtorek, imieniny obchodzą:

02 lipca 2021

Uczniowie stworzyli "Lawendowy zakątek". Projekt został dofinansowany

fot. pow.

fot. pow.

„Lawendowy zakątek”. Pod takim hasłem Szkolne# Koło Caritas i Kółko Przyrodnicze „Pan Doświadczalski” działające przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Trzeciewnicy zrealizowało projekt zatwierdzony w wyniku ogólnopolskiej akcji „Ekologia integralna Encykliki Laudato Si w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych” realizowanych przez Caritas Polska. Cały projekt był dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej i wzmocnienie odpowiedzialności za środowisko. W tym celu dzieci zostały zaproszone do wspólnych prac przy zakładaniu „Lawendowego zakątka” i dbaniu o niego np. podlewanie, uzupełnianie wodą poidełek, do udziału w konkursach i warsztatach.

Uczniowie zapoznali się z treścią Encykliki Laudato Si i przesłaniem papieża Franciszka o ekologii. Powstały plakaty promujące dbałość człowieka o wspólny dom jakim jest Ziemia.

Większość projektu była realizowana na boisku szkolnym. Pierwszym działaniem było przesunięcie i częściowo usunięcie kompostownika. Tego zadania podjął się absolwent naszej szkoły Pan Tomasz Sadowski.

Następnie na boisko szkolne zostały przywiezione palety drewniane. To zasługa Pana Remigiusza Rynkiewicza, który z dobroci serca podarował nam 18 sztuk. Wszystkie wykorzystano do naszego projektu.

Mając materiał i miejsce do dalszych działań, postawiliśmy konstrukcję z drewnianych palet i odgrodziliśmy boisko szkolne od kompostownika. Piłowaliśmy, zbijaliśmy deski, wkręcaliśmy wkręty, szlifowaliśmy, bardzo dużo pracy!

EFEKT?! - ogrodzenie i trzy ławki, wszystko z palet. Pomalowaliśmy na biało. Zrobiliśmy również ogrodzenie dla lawendy. Zakupiliśmy kolorowe, jednoroczne rośliny i obsadziliśmy powstałe ogrodzenie. Powstały karmniki, poidełko, hotel dla owadów zapylających.

Przy budynku szkolnym, pan Rysiu nasz woźny, wraz z Panem Leszkiem Wiśniewskim, zamontował zbiornik na deszczówkę. Woda, która dotychczas spływała bezpośrednio na trawę wokół szkoły, teraz częściowo jest zbierana, aby darmową wodą deszczową, w suche słoneczne dni, podlewać zasadzone kwiaty.

W ramach projektu w powstałym „Lawendowym zakątku” 24 maja odbyło się spotkanie z pszczelarzem, który uwrażliwił uczniów na potrzeby owadów zapylających oraz na ich ważności w prawidłowym funkcjonowaniu naszej planety. Pszczelarz, pan Ludwik Żurek, pochwalił nasz powstały zakątek, szczególną uwagę zwrócił na gatunki roślin sprzyjającym owadom jak lawenda, aksamitka, heliotrop itp.

Odbyły się również 2 czerwca warsztaty wyjazdowe z ornitologiem z panem Dawidem Kilonem na Stawach Ślesińskich. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z różnorodnością ptaków zamieszkujących pobliskie okolice, ich obserwacją oraz ustaleniem, które gatunki ptaków mogą odwiedzić nasze boisko szkolne, a tym samym Lawendowy zakątek.

Projekt został zakończony. Powstał Lawendowy zakątek, miejsce przyjazne bioróżnorodności. Jest miejsce dla człowieka, roślin, owadów i ptaków.

Powstało miejsce odpoczynku, z którego uczniowie podczas przerw miedzylekcyjnych lub w godzinach popołudniowych, chętnie korzystają.

W roku szkolnym jest to miejsce edukacyjne, w którym odbywają się spotkania przyrodnicze np. spotkanie z pszczelarzem, lekcje przyrody, zajęcia oddziału przedszkolnego itp.

O Lawendowy zakątek mają poczucie odpowiedzialności pracownicy szkoły oraz dzieci, które dbają o systematyczne podlewanie roślin. Dodatkowo, poza projektem, z inicjatywy dzieci, powstał ogródek zielny, w którym uczniowie posadzili zioła przyniesione z przydomowych ogródków.

Lawendowy zakątek jest tematem wielu osób, którzy zauważyli wkład dzieci i dorosłych, nie tylko z pobliskiej szkoły, ale również mieszkańców wsi.

Realizatorzy projektu:uczniowie NSP Trzeciewnica działający w Szkolnym Kole Caritas z opiekunem Teresą Kauc oraz kółku przyrodniczym „Pan Doświadczalski” z opiekunem Jolantą Stawicką. 

Materiał: Jolanta Stawicka - nauczyciel NSP Trzeciewnica

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)