Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2014

Uczniowie nakielskiej Żeglugi w Szwecji

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

W dniach 23-25 listopada grupa 27 uczniów z klas Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią wraz z opiekunami udała się na wycieczkę zawodową, której tematyką była „Historia budowy statków”.

Wycieczka odbyła się wspólnie ze studentami III roku kierunku Rewitalizacja dróg wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Głównym celem wyjazdu było zabytkowe miasto Karlskrona w Szwecji. Podróż odbyła się na pokładzie promu pasażersko – samochodowego „Stena Spirit” armatora Stena Line. Uczniowie mieli tym samym doskonałą okazję, żeby zwiedzić dużą morską jednostkę pływającą. O szczegółach technicznych mówili oprowadzający po statku oficerowie wachtowi. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali i za razem oglądali wyposażenie siłowni statkowej, w tym ogromne silniki główne i pomocnicze, mostek nawigacyjny oraz pokłady samochodowe. Dla niektórych uczniów rejs był prawdziwym chrztem morskim, podczas rejsu bowiem wzburzone morze wyraźnie statkiem kołysało.

W Karlskronie, leżącej na trzydziestu trzech wyspach, spędziliśmy jeden dzień. Głównym naszym celem do zwiedzania było MarinMuseum – Muzeum Morskie. Jedną z większych jego atrakcji jest podwodny tunel, z którego można z bliska podziwiać wrak żaglowca leżącego na dnie morza od ponad 300 lat. Ponadto w muzeum znajdują się rekonstrukcje łodzi, kolekcja galionów, czyli rzeźb umieszczanych na dziobach okrętów, kolekcja broni, muszkietów, armat, gry multimedialne itp. Dużo jest scen przedstawiających wydarzenia historyczne, które ukazują rozwój Marynarki Wojennej od najdawniejszych do teraźniejszych czasów. Pod dachem zwiedzić można również łódź podwodną HMS Neptun. To jednostka klasy Näcken, która była w służbie szwedzkiej marynarki w latach 1980 – 1998. Obok prezentowana jest pierwsza szwedzka łódź podwodna. Nazywa się Hajen (Rekin) i została zwodowana w 1904 roku. Na zewnątrz muzeum zacumowane są szwedzkie okręty wojenne na „emeryturze”, m. in. trałowiec Bremön, Torpedowiec T 38, kuter rakietowy Västervik.

Po samym mieście oprowadzał nas przewodnik. Podziwialiśmy zabytkowy ratusz miejski, Kościoły Fryderyka i Admiralicji oraz dzielnicę kolorowych drewnianych domów, charakterystycznych dla regionu Skandynawii.

Po przypłynięciu do Gdyni zwiedziliśmy BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy. Następnie mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy okręcie – muzeum ORP Błyskawica i żaglowcu - muzeum Darze Pomorza. Przy Nabrzeżu Pomorskim zacumował również tego dnia Dar Młodzieży, którego mieliśmy szczęście zwiedzić. Poza tym uczniowie przespacerowali się po gmachu Akademii Morskiej i zwiedzili pobliską Marinę Gdynia. Ostatnim punktem wycieczki była Baza Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Gdańsku.

Do Nakła uczniowie wrócili usatysfakcjonowani tym co zobaczyli podczas wycieczki. Na kilku młodych marynarzach wycieczka zrobiła tak duże wrażenie, że natychmiast zaczęli marzyć o karierach oficerów i romantycznych morskich podróżach po morzach i oceanach całego świata. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Grzegorz Nadolny, Grzegorz Stojek i Paweł Ciereszko.

Materiał: Paweł Ciereszko

Oceń artykuł: 202 83

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)