Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

15 marca 2020

Uczniowie na obozie w Murzasichlu. Doskonalili swoje umiejętności

fot. Beata Witusińska

fot. Beata Witusińska

W dniach 01.03-07.03.2020 uczniowie nakielskiej dwójki i trójki uczestniczyli w obozie# narciarsko-snowboardowym w Murzasichlu. Obóz został zorganizowany przez Pana Karola Sitko - instruktora narciarstwa, a opiekę nad uczniami sprawowały: Daria Brukwicka, Hanna Pietrasz - Kowalska, Iwona Sobczak i Beata Witusińska.

Układ programu umożliwił uczniom rozszerzanie różnorodnej aktywności, m.in. zdobycie umiejętności jazdy na nartach, snowboardzie oraz ich doskonalenie. Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w proponowanych zajęciach. Nikogo nie zniechęciły żadne trudności na stoku. Ci, co umieli jeździć doskonalili swoją technikę, a nowicjusze uczyli się jak chodzić, jeździć pługiem, skręcać, hamować, wjeżdżać wyciągiem, jeździć z kijkami. Już w pierwszym dniu nauki wszyscy zjeżdżali ze stoku. W czasie pobytu w polskich Tatrach uczestnicy obozu relaksowali się po zajęciach na stoku w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Dużą atrakcją dla uczniów był również wyjazd do zimowej stolicy Polski. Aktywnie spędzili tam czas poznając kulturę Podhala. W ostatni dzień obozu podczas chrztu narciarza dokonano podsumowania, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wszyscy miło wspominają chwile spędzone w górach i czekają na kolejny wyjazd. Miejmy nadzieję, że już za rok.

Materiał: Beata Witusińska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)