Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 sierpnia 2024

Tysiące przedmiotów zgubionych w pociągach. Jak je odzyskać?

fot. pow.

fot. pow.

Kurtki, dokumenty, telefony komórkowe,# a nawet dywan i saksofon – to tylko niektóre przedmioty postawione przez podróżnych w pociągach POLREGIO.

W 2023 r. do Biur Rzeczy Znalezionych tego przewoźnika trafiło niemal 2700 przedmiotów, natomiast w tym roku już ponad 1700.

Biura Rzeczy Znalezionych przewoźnika funkcjonują w czternastu województwach, w których kursują pociągi POLREGIO. Łącznie w ubiegłym roku trafiły do nich 2672 przedmioty różnego typu, rodzaju i wielkości.
Nie brakowało nietypowych zgub, takich jak: dywan, saksofon, skrzypce, gitara, garnitur czy pierścionek zaręczynowy.

Zazwyczaj odnalezione przedmioty przynoszone są do biur poprzez pracowników obsługi pociągów, sprawdzających pojazdy po zakończonych kursach. Zdarza się, że zguby dostarczane są też przez innych pasażerów. Pracownicy biur poszukują właścicieli przedmiotów i starają się ich zidentyfikować. Dzwonią pod numery telefonów i wysyłają maile – jeśli dane kontaktowe właścicieli znajdują się przy zgubionych przedmiotach.

Gdzie szukać informacji?
Telefony i adresy wszystkich Biur Rzeczy Znalezionych POLREGIO dostępne są na stronie internetowej tego przewoźnika: https://polregio.pl/pl/obsluga-klienta/biura-rzeczy-znalezionych/, jak też na wszystkich stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi POLREGIO. Można je również uzyskać, dzwoniąc na infolinię spółki: 22 474 00 44.

Jak odebrać zgubę?
Aby odzyskać zagubione przedmioty, należy zwrócić się do biura właściwego dla województwa, w jakim kursuje dany pociąg. Dowód zakupu przedmiotu lub inny dokument jego własności pozwoli na szybką identyfikację zguby oraz uprości procedurę jej odbioru. W przeciwnym przypadku konieczne będzie dokładne opisanie poszukiwanej rzeczy, m.in. poprzez podanie jej cech szczególnych. Przydatne będzie również podanie terminu i przybliżonej godziny zgubienia przedmiotu, a także trasy podróży. Im dokładniejszy opis, tym większe szanse na odzyskanie swojej własności. Warunkiem odbioru jest okazanie dokumentu tożsamości.

Wszystkie zguby oczekują na odbiór w Biurach Rzeczy Znalezionych POLREGIO przez trzy dni liczone od dnia ich znalezienia. Po tym terminie dokumenty są przekazywane Policji, a przedmioty o wartości przekraczającej 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy najbliższych starostwach powiatowych. Pozostałe rzeczy podlegają komisyjnemu zniszczeniu. Procedurę postępowania określa ustawa z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych.

Materiał: Jakub Leduchowski / rzecznik prasowy POLREGIO S.A.

Oceń artykuł: 7 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
KOBIZE
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)