Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2018

Trudny okres dla osób bezdomnych. Nowa inicjatywa dla potrzebujących

fot. archiwum

fot. archiwum

Jesień i zima to czas, kiedy pomoc osobom bez dachu nad głową staje się jeszcze ważniejsza # niż w pozostałych miesiącach.

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej co roku włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie służb w niesieniu pomocy bezdomnym - w ramach projektu „Akcja zima” opracowuje plakaty i ulotki informujące o miejscach schronienia oraz jadłodajniach. Samorząd województwa finansuje także inne programy wsparcia adresowane do tej grupy potrzebujących.

- Trochę przyzwyczailiśmy się widoku zarośniętych mężczyzn, taszczących w starych reklamówkach cały swój dobytek, przysypiających na dworcach, grzebiących w śmietnikach, czasem żebrzących. By poprawić swój los, mieć przed sobą lepsze życie, perspektywy na przyszłość, potrzebują innych - potrzebują nas. Każde wyjście z bezdomności to wielki indywidualny sukces, często bowiem oznacza wyjście z ubóstwa oraz założenie domu i rodziny - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Służby pomocowe szacują liczbę osób bez dachu nad głową w województwie kujawsko-pomorskim na 1,8 tysiąca osób. Blisko 85 procent z nich to mężczyźni, ponad połowa ma między 41 a 60 lat a jedna trzecia więcej niż 60 lat. Jedna czwarta żyje bez domu od 3 do 5 lat, kolejna jedna czwarta od 6 do 10 lat. Najczęściej wymieniane przyczyny utraty dachu nad głową to eksmisja i wymeldowanie, konflikt rodzinny, uzależnienie a także brak pracy, zły stan zdrowia i niepełnosprawność oraz zadłużenie.

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 27 jednostek oferujących schronienie osobom bezdomnym: 18 schronisk (w tym 3 z usługami opiekuńczymi), 3 noclegownie i 5 ogrzewalni. Dysponują łącznie 1302 miejscami z możliwością ich zwiększenia o 118. W regionie funkcjonuje też 36 jadłodajni, z których 28 działa przez cały rok. Wśród wszystkich placówek oferujących wsparcie bezdomnym 21 prowadzonych jest przez organizacje pozarządowe. Obok podstawowego zakresu świadczonej pomocy w postaci posiłku, odzieży, łaźni, artykułów higieny osobistej i leków, placówki udzielające schronienia oferują również wsparcie w postaci dostępu do specjalistów – pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów uzależnień, psychiatrów i pedagogów.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje i wspiera adresowane do tej grupy programy i projekty w dziedzinie profilaktyki społecznej oraz programy doraźnego wspierania. Ograniczenie zjawiska bezdomności to zadanie powołanej w tym roku przez zarząd województwa Wojewódzkiej Rady ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego. Zasiadają w niej przedstawiciele instytucji prowadzących działania w obszarze pomocy osobom bezdomnym - schronisk, noclegowni, ogrzewalni, ośrodków pomocy społecznej, administracji rządowej i samorządowej. Wśród przedsięwzięć finansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest projekt samorządu miejskiego Bydgoszczy, który otrzymał 590 tysięcy złotych na utworzenie 5 mieszkań wspomaganych. Osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych są adresatami projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe: Inkubator Społeczny, Centrum Rozwoju Kapitału Społecznego oraz Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Dzięki nim mogą zamienić miejsce w noclegowni na lokum w mieszkaniu wspomaganym oraz zostać objęte świadczonymi na miejscu usługami opiekuńczymi.

Urząd Marszałkowski wspierał też zakończoną w tym roku budowę Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta w Bydgoszczy, które prowadzi opiekujące się osobami bezdomnymi Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Za ponad 4 miliony złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa powstała placówka, w której znajdują się stołówka z zapleczem kuchennym praz pomieszczenia interwencyjne dla ofiar przemocy domowej oraz osób próbujących wyjść z bezdomności bądź z uzależnienia.

materiał: Beata Krzemińska

Oceń artykuł: 16 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (6)

    Włościanka, w dniu 06-12-2018 15:12:56 napisał:

    Tyle bełkotu i nie widać tej nowej inicjatywy. A wystarczy prosto; np. 500 domów dla nędzarzy w lodowatej Polsce, zamiast dla arabów w cieplejszym klimacie z podatków naszej biedoty żyjącej w głodzie i chłodzie za 1500 zł. pensji minimalnej. Lub zamiast wydać na teatr żydowski 150 mln. wybudować domy dla bezdomnych. A te 100 mln. na cmentarz żydowski, 3 mln. na mykwę żydowską miliard dla komunistów w Wietnamie...

    odpowiedz

    • -2 (4)

    krajan, w dniu 06-12-2018 16:35:58 napisał:

    W Polsce jest niskie bezrobocie więc o co chodzi,utrzymywać pasożytów,którzy sobie taki los wybrali? Jestem za pomocą ale dla tych,którzy są chorzy,reszta do obozów i do pracy przymusowej, nic za darmo.Wolność tak,demokracja tak ale bezpieczeństwo nasze jest najważniejsze.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Włościanka, w dniu 06-12-2018 17:29:03 napisał:

    Taki los nam wybrali kolejni okupanci i kolonizatorzy. 1,5 mln. Polaków z pensją 1530 na rękę, czy za to zjedzą wynajmą mieszkanie i opłacą je? Bezdomność w Polsce to nie wybór a wyrok. Spróbuj pracować i utrzymać się z tego. Tymczasem z naszych podatków kwitnie rozdawnictwo dla prawdziwych pasożytów; arabów, żydów.... Polak to nie pasożyt ale biedak którego te pasożyty oblazły!

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ams.Vpro, w dniu 07-12-2018 20:08:15 napisał:

    przy temperaturze poniżej zera udostępnić szkolne hale sportowe od 22 do 6 rano nikomu nie będą przeszkadzać. Inicjatywy programy i dotacje z UE to ogromne pieniądze z którego cieszą sie tylko urzędnicy bo pięknie widać to w statystykach.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)