Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 kwietnia 2017

To był rok pełen ciekawych doświadczeń artystycznych. Czas na podsumowanie

fot. pow.

fot. pow.

Edukacja teatralna w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej jest praktykowana od lat i cieszy się # ogromnym powodzeniem wśród uczniów.

Jednym z jej najważniejszych elementów są cykliczne wyjazdy do teatrów, przede wszystkim do Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Nowego i Teatru Animacji w Poznaniu. Rok szkolny 2016/2017 obfitował w bardzo ciekawe doświadczenia artystyczne. 

Organizatorami i opiekunami wyjazdów są: p. Wioletta Ossowska, p. Joanna Świderska i Maciej Muzalewski. Od października 2016 do kwietnia 2017 obejrzeliśmy aż sześć sztuk. Oto ich zwięzły przegląd:

Czarne ptaki - 28 października 2016 roku, Teatr Animacji w Poznaniu
W tym teatrze pięknie grają aktorzy z lalkami. Przekonaliśmy się już o tym wcześniej, oglądając „Pastranę” i „Moliera”. Ta historia otworzyła naszą teatralną edukację w tym roku szkolnym. Historia o Polakach i Żydach i ich powikłanych relacjach. Pogromy, kanały getta i koszmarne ceny za chleb, wykluczenie człowieka za jego pochodzenie…

Afryka - 16 listopada 2016 roku, Teatr Polski w Bydgoszczy
Kapuściński i jego historia „prawdziwa” o Afryce, ale nawet jego opowieść nie jest prawdziwa… Spektakl nie tylko perfekcyjny w środkach wyrazu, ale też z przejmującym przesłaniem. Nie mamy prawa wypowiadać się o Afryce. Kto z nas tam był? Znakomita współpraca zespołu aktorskiego i ekipy technicznej! Niektórzy widzowie dociekali, ile osób mieści się w małym namiocie…

Romville - 13 grudnia 2016 roku, Teatr Polski w Bydgoszcz
Tak zwani kibice i szaliki z napisem „Łowcy Cyganów”. Wystarczyłoby zmienić na :”Łowcy Żydów”… Historia oparta na faktach… Romowie, ich kultura i mentalność. W naszej polskiej, „bydgoskiej” przestrzeni między kamienicami a stadionem i sklepem nocnym, gdzie może dojść do morderstwa z powodów, tak zwanych, rasowych. Do naszych uczniów ten spektakl dotarł…

Ambona ludu - 17 lutego 2017 roku, Teatr Nowy w Poznaniu
Jeden z naszych uczniów po zakończonym spektaklu, jako pierwszy na widowni wstał, i zaczął bić brawo. Podniósł całą publiczność… Las na scenie, w lesie cały naród szczeka na siebie…Ambona dla myśliwych czy do wygłaszania kazań? Bardzo aktualna sztuka, jak stwierdziliśmy.

Krew na kocim gardle, czyli Marilyn Monroe kontra wampiry… -  8 marca 2017 roku, Teatr Polski w Bydgoszczy  
Marylin Monroe dopisana… Wampiry „prawdziwe”... Znowu – jak w „Afryce” widzieliśmy tę świetną bydgoską aktorską machinę. Każdy jest trybikiem, każdy głównym tłokiem… Po spektaklu zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie tak się nienawidzą z powodu swojej odmienności? Niektórzy też nad tym, dokąd zmierza forma sztuki…

Sen o lepszym kraju – 21 kwietnia 2017 roku, Teatr Animacji w Poznaniu
Rzecz o Ukrainie i jej udręczonych wojną mieszkańcach. Ludziach, którzy mają swoje marzenia i muszą zmagać się ze swoimi lękami. Przedstawienie udanie wzbogacone o efekty muzyczne i wizualne. Byliśmy na premierze…

Tegoroczna edukacja teatralna uczniów ZSŻŚ związana była przede wszystkim z takimi wartościami jak: tolerancja, empatia, wielokulturowość, wrażliwość na środki wyrazu. Mieli oni tym samym możliwość zobaczenia otaczającej ich rzeczywistości w soczewce żywej sztuki.

Najbardziej cieszy, że jest tyle młodzieży (bo w tych sześciu wyjazdach brało udział około stu osób), która czuje potrzebę niebanalnych doznań estetycznych… Rok szkolny 2016/2017 obfitował dla nas w wiele teatralnych wrażeń, które w połączeniu ze wzorową postawą naszych uczniów są motywacją do kontynuacji opisanych działań w przyszłości.

materiał: Maciej Muzalewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)