Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 maja 2022

Szlakiem soli i kościołów romańskich. Uczniowie „Czwórki” na wycieczce

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

19 maja br. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w# Nakle n. Notecią odwiedzili Kujawy.

W programie wycieczki znalazło się m.in. Strzelno, gdzie uczniowie odwiedzili Muzeum Romańskie, a potem zobaczyli przykłady sztuki romańskiej: Rotundę św. Prokopa z oryginalną XII-wieczną kropielnicą oraz kościół Świętej Trójcy. To tutaj znajdują się słynne romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich oraz relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego z gotyckim krucyfiksem.

Przykładem sztuki romańskiej jest również odwiedzona Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy.

Kruszwica to przede wszystkim Mysia Wieża – fragment ruin gotyckiego zamku, pobudowanego za panowania Kazimierza Wielkiego. Z wysokości 32 metrów roztacza się przepiękna panorama na Jezioro Gopło – przykład jeziora rynnowego.

Ostatnim punktem wycieczki był Inowrocław – miasto soli i uzdrowisk. Na Stałej Wystawie Solnictwa uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach i czasie powstania pokładów soli na Kujawach oraz metodach jej wydobywania w przeszłości.

Rekreacyjnym elementem wizyty w Inowrocławiu był pobyt w Parku Solankowym. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel - właścicelka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas piątych: p. Zofia Napierała, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Romana Kłonczyńska.

Materiał: Michał Wiśniewski - ZSP nr 4 w Nakle 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)