Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

04 czerwca 2019

Szkolenie instruktorów 8K-PBOT Terytorialsi na kursie doskonalącym

fot.pow

fot.pow

W dniu 4 czerwca br. w CS WOT w Toruniu zakończy się kurs doskonalący#, który trwał 9 dni. Kurs przeznaczony był dla dowódców sekcji lekkiej piechoty i kandydatów na te stanowiska, a jego celem było wyłonienie liderów, urodzonych przywódców. Szkolenie rozpoczęło się testem wytrzymałościowym w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku ponad 10 km i przystąpiło do niego 23 żołnierzy.

„Towarzyszyły nam przede wszystkim bardzo pozytywne emocje, każdy każdego wspierał, każdy każdemu pomagała. Razem z drużyną daliśmy radę, bo indywidualnie każdy w połowie drogi miałby problem …. (…) ale wspólnie się motywowaliśmy i przez to daliśmy radę”- powiedział szer. Michał Sawicki, żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do kursu doskonalącego przystąpiło łącznie 23 żołnierzy. Był to dla nich czas intensywnego wysiłku fizycznego, ale również zajęć teoretycznych i praktycznych w terenie.

„Instruktorzy to ważne ogniwo systemu szkolenia w 8K-PBOT. Stanowią fundament przekazywanej wiedzy i służą doświadczeniem swoim młodszym kolegom. To jest bardzo ważny element systemu wyszkolenia, o którym musimy pamiętać” -  mówi dowódca 8K-PBOT, płk Krzysztof Stańczyk.

W 8K-PBOT utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów, a osiągnięcie tego celu jest możliwe przede wszystkim dzięki kompetentnym, zaangażowanym instruktorom, którzy odpowiadają za transfer teorii i praktyki dla żołnierzy OT w 8K-PBOT.

Aby doskonalić przygotowanie instruktorów w WOT obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu.

Instruktor poziomu I - „BRĄZOWY”: może szkolić na punktach nauczania po zweryfikowaniu przygotowania, pod nadzorem instruktora wyższego poziomu. Osoba ta jest przeszkolona w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego i indywidualnego.

Instruktor poziomu II - „SREBRNY”: może szkolić samodzielnie i być mentorem dla instruktora poziomu I. Osoba ta ma uprawnienia poziomu I, ale dodatkowo jest przeszkolony w zakresie prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia specjalistycznego i zgrywającego.

Instruktor poziomu III - „ZŁOTY”: wyselekcjonowany spośród instruktorów II poziomu i przeszkolony w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z kandydatami na instruktorów I i II poziomu.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000  ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (20)

  zenon, w dniu 04-06-2019 22:41:08 napisał:

  WOT to nic innego jak tylko marnowanie pieniędzy podatników bo ten dziewięcio dniowy kurs doszkalający to nic innego jak zabawa harcerzy w zdobywanie odznak sprawności . Jak jest tylu chętnych do WOT to może należało by przywrócić zasadniczą służbę wojskową i wtedy jestem ciekaw ilu harcerzyków by się zgłosiło pewnie by się okazało że połowa to mami synki i bez mamy nie wytrzymało by w wojsku jednego roku a nie wspomnę jak kiedyś trzeba było być w wojsku dwa lata

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (1)

  Joo, w dniu 04-06-2019 23:44:08 napisał:

  To se newrati! Brawo dla WOTU!

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Obserwator, w dniu 05-06-2019 08:36:40 napisał:

  Popieram , tylko służba zawodowa oraz zasadnicza , żadnych harcerzykow weekendowych , gdyby ruskie zaczęli napierdzielac , logistyka nie jest przygotowana na wymianę pampersow

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Paweł , w dniu 05-06-2019 09:58:39 napisał:

  Wojsko ale to były czasy nic lepszego w życiu mnie nie spotkało lato 2001/2002 obecnie cywil

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Obserwator, w dniu 05-06-2019 11:48:26 napisał:

  Harcerzyki weekendowe, nawet piły łańcuchowej nie potrafią odpalić, tylko wojsko zawodowe, bądź wprowadzić służbę zasadniczą , przymus rygor , dyscyplina i gotowość bojowa czyniły zolnierza ,z każdego szło zrobić prawdziwego mężczyznę, to co teraz widzę to płakać mi się chce

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  wojak szwejk, w dniu 05-06-2019 18:10:10 napisał:

  Tęskno co niektórym do zasadniczej służby wojskowej? Czyżby tak krótka pamięć? Kilka miesięcy unitarki czy szkoły podoficerskiej a potem nuuudy...i z tych nudów głąby co w życiu nic nie osiągnęli a, że byli "starsi" wyżywali się na młodych. I Wy to pochwalacie? Szkoda kasy. Jak już to tylko trzymiesięczne szkolenie i do domu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  nakielanin, w dniu 05-06-2019 19:50:24 napisał:

  Prawda jest taka że nigdy nie powinno sie zmuszać do służby wojskowej- mamy prawo sami o sobie decydować. A ci co tak zachwalają to pierwsi powinni zostać wezwani na cwiczenia, a w szczególności kobiety które chcą wprowadzenia obowiązkowej służby.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  Zbyszek niedzielny komandos:), w dniu 13-06-2019 15:21:08 napisał:

  A ja myślę że Ci wszyscy komandosi szydzący z WOT mają rację:D Dlatego zapraszam Was do OT pokażcie nam ciamajdom i harcerzykom jak działa i wygląda prawdziwy żołnierz, nie to co my niedzielni komandosi. Zapraszam nauczcie nas jak strzelać, walczyć i biegać w pełnym rynsztunku, bo mimo że jesteśmy ochotnikami strzelamy z zamkniętymi oczyma, biegamy z pustymi plecakami, a opony to styropian pomalowany na czarno. Więc przestańcie gadać jak stare baby na rynku i wstąpcie do WOT chociaż na te kilka rotek by nam to wszystko jw pokazać. No chyba że musicie najpierw zapytać o pozwolenie mamę lub żonę :D

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Meble łazienkowe
Meble młodzieżowe systemowe
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)