Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

11 września 2021

Szczepienia w szkołach. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Jeśli Twoje dziecko ma skończone 12 lat, będzie mogło zaszczepić się przeciw # COVID-19 w szkole. Dowiedz się, jak to będzie zorganizowane.

Rozpoczął się rok szkolny, dzieci i młodzież wracają do nauki w trybie stacjonarnym. To oznacza, że, nawet jeśli będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, będą bardziej narażone na możliwość zakażenia koronawirusem. Dlatego szkoły będą proponować rodzicom możliwość zaszczepienia dzieci.

    Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zakażenia i chroni przed ciężką postacią tej choroby.

Najpierw informacja

Szkoła zorganizuje najpierw spotkania informacyjne, podczas których eksperci będą odpowiadać na pytania rodziców. Dostaniesz też materiały informacyjne.

Młodzież w wieku 12-17 lat może otrzymać:

    szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami. Pobierz ulotkę
    szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami. Pobierz ulotkę

Wszystkie dzieci w tym wieku mają już wystawione e-skierowania na szczepionkę. Na Internetowym Koncie Pacjenta dziecka znajdziesz jego e-skierowanie.

Dowiedz się więcej o dostępie do Internetowego Konta Pacjenta Twojego dziecka
Potrzebna jest Twoja zgoda

Szkoła spyta Cię o zgodę na szczepienie Twojego dziecka.

Pamiętaj też, że o tym, czy dziecko może być zaszczepione, ostatecznie decyduje pracownik medyczny przed samym szczepieniem. Decyzję tę podejmuje w oparciu o kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, który wypełnia rodzic. Wypełnij kwestionariusz rzetelnie.

Dokument musi podpisać jedno z rodziców lub opiekunów.  

Twoje dziecko może otrzymać kwestionariusz do wypełnienia ze szkoły.

Przygotowanie dziecka do szczepienia

Szczepienie nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań, ale jest kilka rzeczy, o które warto zadbać: postaraj się, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem,  zachęć dziecko do aktywności fizycznej przed szczepieniem (podobnie jak sen to dobrze wpływa na odporność),  dopilnuj, aby dziecko nie było na czczo i zjadło pełnowartościowy posiłek przed szczepieniem,  nie odstawiaj samodzielnie przed szczepieniem leków, które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem.

Szczepionka to zastrzyk, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków, omów z nim tę sytuację i porozmawiaj z wychowawcą.
Szczepienie w szkole

Szkoła umówi się z punktem szczepień na swoim terenie lub zapewni nastolatkom zorganizowane wyjście na szczepienie.

Co należy wiedzieć:  

szczepionka jest podawana domięśniowo, najczęściej w lewy mięsień naramienny
    po wykonanym szczepieniu dziecko musi odczekać w wyznaczonym miejscu 15 minut, to standardowe działanie, na wypadek  gorszego samopoczucia po szczepionce
    dziecko musi być w maseczce
    uprzedź dziecko, by nie zdejmowało od razu plastra po szczepieniu, niech odczeka do 30 minut
    pełne szczepienie to dwie dawki szczepionki, więc szkoła umówi od razu termin drugiego szczepienia. Szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.

Nie obawiaj się niepożądanych odczynów poszczepiennych u Twojego dziecka. Występują one rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg. Objawy takie jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielka gorączka zazwyczaj ustępują w ciągu 1-3 dni. Możesz podać dziecku, jeśli się nieco gorzej poczuje, paracetamol, ale pamiętaj, by nie przekraczać dozwolonej dawki dziennej tego leku. W przypadku większego dyskomfortu lub pogorszenia stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem.


Po szczepieniu na Internetowym Koncie Pacjenta Twojego dziecka pojawi się Unijny Certyfikat COVID do pobrania. Ułatwia on podróżowanie po Europie, a także udział w imprezach i uroczystościach. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.


Certyfikat można też pobrać za pomocą aplikacji mojeIKP, bezpłatnej mobilnej aplikacji, która zapewnia Ci także dostęp do e-recept i e-skierowań Twojego dziecka.

materiał: Ministerstwo Zdrowia

Oceń artykuł: 15 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • -15 (29)

  Rodzic zaszczepiony, w dniu 11-09-2021 15:01:43 napisał:

  Super wkoncu. Będą młodzież szczepić w szkołach czas najwyższy zevyvsie zaszczepili żeby nie pozamykali ich w domach jak to gylo rok temu a przepraszam dwa lata temu na zjebany zdalnym

  odpowiedz

  • 0 (18)

  kawalerskie, w dniu 11-09-2021 15:55:14 napisał:

  rodzic ? z wypowiedzi wynika że lekka pato...ia nie pozdrawiam

  odpowiedz

  • 2 (10)

  Hahaha, w dniu 11-09-2021 18:45:51 napisał:

  A podobno tylko jedno miejsce w Poslce było przygotowane do przetrymywania tego preparatu. Mega mroźnie trzymajacr skrajnie niskie tempartury bo tak kazał producent a teraz nawet w wakacje pod namiotem na wsi szczepili. Nie wypalił kolega z mroźniami na sprzedaż czy jak, bo nie rozumiem jak teraz można wszędzie, a chwilę temu nie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (11)

  Dr Quinn, w dniu 12-09-2021 00:42:52 napisał:

  Haha od 12 roku Haha dobre kto przeczytał ulotkę ten wie, że Pfizer napisane tam , że nie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 16 roku życia i owy na to? Rzeczywiście w szkole nr 2 rodziców full Haha że na sali wiatr hulał takie zainteresowanie tematem szczepień

  odpowiedz

  • 1 (15)

  JA, w dniu 12-09-2021 07:58:43 napisał:

  RODZIC KTORY POZWOLI ZASZCZEPIC DZIECI POWINIEN BYC POZBAWIONY OPIEKI NAD DZIECKIEM

  odpowiedz

  • 3 (7)

  zorro, w dniu 12-09-2021 11:25:18 napisał:

  Napisano wiele, ale nie napisano gdzie i jak zgłaszać niepożądane reakcje organizmu po szczepionce. Wiem, że jest ich dużo, ale niewiele osób je zgłasza, bo nie wie do kogo. Skoro szkoła organizuje szczepienia, to uważam, że należy zgłaszać je również dyrektorowi szkoły. Ten powinien podawać je do wiadomości publicznej, a co naj mniej do wiadomości wszystkich rodziców swoich uczniów. Powinien też ujmować w statystyki ilu uczniów zachorowało w ciągu roku z podziałem na zaszczepionych i niezaszczepionych. Tak by inni w przyszłości mogli podejmować świadome decyzje. Bo puki co w temacie koronawirusów i innych zagrożeń zdrowotnych jest zero edukacji, a tylko straszenie. Większość nawet nie wie co to są wirusy! Nauczyciele są bardzo wykształceni, ale czy mądrzy? Czy mają wiedzę, czy tylko powtarzają bezmyślnie po rządzących? W czasach gdy Ministrem Zdrowia jest ekonomista, jego rzecznikiem - politolog, a Główny Inspektor Sanitarny jest informatykiem po Akademii Górniczo Hutniczej widzę, że kluczowe decyzje podejmują dyletanci!!!!

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Maria z pisu, w dniu 12-09-2021 11:39:16 napisał:

  Nauczyciele niech wiedzą, że ponoszą odpowiedzialność prawną za wystąpienie reakcji poszczepiennych. Za przymuszanie, nawet "miękkie" grozi odpowiedzialność jak za okaleczenie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Maria z pisu, w dniu 12-09-2021 11:41:49 napisał:

  Rezolucja Rady Europy z dnia 27 stycznia 2021r. (rezolucja 2361): 7.3.1. dopilnować, aby obywatele byli informowani, że szczepienia NIE są obowiązkowe i że nikt nie jest naciskany politycznie, społecznie lub w inny sposób, aby się zaszczepić, jeśli nie chce; 7.3.2. dopilnować, aby nikt nie był dyskryminowany za to, że nie został zaszczepiony z powodu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub nie chce zostać zaszczepiony;

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Ja, w dniu 12-09-2021 13:51:25 napisał:

  Coś niebywałego portal popierający popaprancow PO usuwa komentarze porządnych ludzi,tak było za komunizmu wstyd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (4)

  Adam, w dniu 12-09-2021 22:42:19 napisał:

  Dlaczego ten komunistyczny portal dopuszcza do pisania tak debilnych komentarzy.Jak można dopuszczać przeciwko szczepieniu , jesteście tak samo odpowiedzialni za to jak,anty szczepionkowscy wstyd.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)