Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

28 kwietnia 2021

Szachy i warcaby. Idealna rozrywka w domu, online i... na Igrzyskach Olimpijskich!

Pierwsze gry planszowe wynaleziono już w czasach antycznych, a na przestrzeni kolejnych# wieków były one stale rozwijane. Oczywiście przez ten okres tworzono również zupełnie nowe gry, dzięki czemu wybór stawał się coraz szerszy. W czasach współczesnych to szachy oraz warcaby zasługują na miano najpopularniejszych gier planszowych. Ogromne zainteresowanie szachami doprowadziło nawet do stworzenia oficjalnych rozgrywek, które dzisiaj przyciągają uwagę wszystkich fanów tej gry. Popularność szachów jest tak duża, że coraz częściej mówi się o nich... w kontekście Igrzysk Olimpijskich!

 

Szachy w latach 2020-2021, czyli nieoczekiwany wpływ pandemii

Cały glob już od kilkunastu miesięcy boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa. Spowodowały one bardzo głęboką recesję w wielu branżach oraz sektorach gospodarki. Niemniej równie druzgocący okazał się wpływ pandemii na świat profesjonalnego sportu. W obawie o bezpieczeństwo zawodników oraz kibiców podejmowano kolejne decyzje dotyczące czasowego zawieszenia rozgrywek. Trzeba jednak przyznać, że nie wszystkie dyscypliny ucierpiały w tym samym stopniu.

Początkowo zaplanowane turnieje szachowe rzeczywiście były odwoływane z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Z drugiej strony zarówno organizatorzy, jak i sami zawodnicy szybko przystosowali się do nowych realiów. Koniec końców szachiści już od dłuższego czasu trenowali między innymi za pośrednictwem specjalnych platform do gry w szachy online. Rozwiązanie było więc oczywiste – turnieje szachowe przybrały formę zawodów rozgrywanych przez internet.

To z kolei przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji tych rozgrywek. W efekcie na światło dzienne znów wyszły plany dotyczące włączenia szachów do grona dyscyplin olimpijskich. Jeszcze kilka lat temu niektórzy podejrzewali, że to właśnie Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 będą pod tym względem przełomowe. Tak się jednak nie stało. Natomiast wiele wskazuje na to, że szachy w końcu trafią na listę sportów olimpijskich.

Co więcej, szachy przebijają się do szerszej publiczności także w Polsce. Po części jest to efekt znakomitych wyników osiąganych przez naszych reprezentantów. Sporo uwagi poświęca się Janowi Krzysztofowi Dudzie, który w ostatnim czasie stał się jednym z najlepszych szachistów na świecie. Dobitnym potwierdzeniem tej tezy było zwycięstwo Dudy w partii z samym Magnusem Carlsenem!

Typowanie wydarzeń szachowych

Przy okazji debaty dotyczącej włączenia szachów do listy dyscyplin olimpijskich warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Otóż szachy już od pewnego czasu figurują w ofertach firm bukmacherskich. Oznacza to, że gracze mogą obstawiać przebieg poszczególnych turniejów szachowych.

Jak obstawiać szachy? Większość dostępnych zakładów polega po prostu na wskazaniu zawodnika, który wygra starcie ze swoim rywalem. Oczywiście gracze mogą również obstawić ewentualny remis w danej rozgrywce. Tym samym śledzenie rywalizacji na szachownicy nabiera zupełnie nowego znaczenia!

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)