Dziś mamy 6 czerwca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

20 października 2019

Sytuacja w leśnictwie. Zniszczone 80% lasów

Mimo że od pamiętnej nawałnicy minęły już ponad 2 lata, sytuacja w leśnictwie na terenie gminy nadal o niej przypomina. Chociaż uprzątnięto już wiatrołomy, nadal jest sporo do zrobienia.

Na terenie gminy znajduje się ponad 40 hektarów terenów leśnych. Znajdują się one w Paterku, Sucharach, Rozwarzynie, Lubaszczu, Polichnie oraz w Występie, gdzie gmina dzierżawi grunty leśne od Skarbu Państwa. Spośród wymienionych 40 hektarów lasów, przez sierpniową nawałnicę z 2017 roku zniszczonych zostało około 80% lasów. Tereny zostały zinwentaryzowane, a starosta wydał decyzję o uporządkowaniu zniszczonych terenów leśnych. Tzw. zręb sanitarny wykonano na prawie 29 hektarach lasów przez firmę z Obrzycka. Zgodnie z zapisami w umowie na wykonanie porządków, firma pozyskała ponad 1700 m3 drzewa i ponad 1300 m3 biomasy. Dochód, jaki z tego tytułu uzyskano, wyniósł prawie 94 tys. zł, z czego ponad 15 tys. zł zaksięgowano w tym roku.

Po nawałnicy pozostało sporo pojedynczych wiatrołomów i wiatrowałów. Ich łączna powierzchnia wyniosła niecałe 4 hektary. Również i one zostały wycięte. – Zręb oraz trzebież miały na celu zminimalizowanie zagrożenia pożarowego oraz bezpieczeństwa. Ponadto wykonanie tych czynności miało istotne znaczenie w aspekcie fitosanitarnym, gdyż ograniczyło namnażanie się chorób grzybowych oraz szkodników – informuje dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w nakielskim ratuszu Anna Nowak.

Do końca tego roku starosta musi dokonać odbioru wykonanych prac oraz wydać na ich temat stosowną opinię. Pozytywna opinia umożliwi uzyskać rekompensatę za poniesione straty oraz nakłady. Do 2023 roku tereny po zrębie i trzebieży muszą zostać odnowione.

Poza usuwaniem skutków nawałnicy, gmina dokonała nowych podziałów geodezyjnych terenów leśnych oraz zostały wykonane nowe plany urządzania lasów.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (1)

  Mieszkaniec wsi, w dniu 20-10-2019 09:50:27 napisał:

  We występie jeden Pan który jest uprawniony do oczyszczenia lasu gminnego bierze to co lepsze A to co gorsze zostawia. Wstyd dla gminy że zatrudniła piłkarzy bez kwalifikacji no i odpowiedzialności.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Wystep, w dniu 20-10-2019 20:14:58 napisał:

  Wycina to co lepsze i pół dobrego lasu. W zamian zostawione tyle śmieci ze szok. Wstyd dla gminy i leśniczego co to pilnuje. Totalna samowolka

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Sprawdzanie świateł
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Naczepa platforma
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)