Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2020

Święto Wolnych Książek. Co to jest bookcrossing?

fot. pow.

fot. pow.

16 czerwca 2020 r. przypada 17. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Cóż to #takiego ten bookcrossing?

Otóż bookcrossing to nic innego jak uwalnianie książek. Polega na tym, że przeczytane książki pozostawiamy w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku.

W Polsce pojawiła się w 2003 roku, a od 2004 r. jest u nas obchodzone Święto Wolnych Książek. Osoby zajmujące się bookcrossingiem tłumaczą swoją idee tym, że „książki nie lubią być uwięzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane”. 

Najczęściej takie książki można pozostawić w miejscach publicznych oraz celowo do tego przygotowanych. Na przykład są to półki, regały, gabloty, czy nawet dziuple. Znajdują się one w rożnych urzędach, instytucjach, kawiarniach i restauracjach, parkach, osiedlach miejskich, a nawet na dworcach kolejowych. Od 2013 r. bookcrossing jest prowadzony na 11 dworcach kolejowych w Polsce.

W tym roku obchody tego święta są wyjątkowe. Nie będzie można uwalniać książek ponieważ nie pozwala na to sytuacja epidemiczna. 

Jednak niechaj w tym dniu wszystkich łączą książki!  

Materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)