Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 września 2023

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak wesprzeć bliskiego?

fot. GIS

fot. GIS

Każdego roku w Polsce ponad #5000 osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich dwóch latach odsetek młodzieży u której pojawiają się zachowania samobójcze wzrósł o ponad 140%.

10 września każdego roku przypominamy – samobójstwom można zapobiegać.

Jak wesprzeć osobę w kryzysie samobójczym

 • Kiedy inicjujesz rozmowę, staraj się być spokojny i łagodny.
 • Zaproś osobę w kryzysie do rozmowy. Zapytaj wprost: „Jak mogę ci pomóc?”, „Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”.
 • Okaż zrozumienie, nie osądzaj i nie krytykuj. Nie mów: „Przecież inni mają gorzej”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to ci przejdzie”.
 • Zaoferuj swoje wsparcie, czas i uwagę. Powiedz: „Chcę cię wspierać”, „Jesteś dla mnie ważna”, „Co mogę dla ciebie zrobić?”.
 • Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Zaproponuj, że wspólnie pójdziecie na spacer, na zakupy, itp.
 • Zaproponuj różne możliwości wyjścia z kryzysu, np. konsultację ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, psychiatrą.
 • Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zaproponować, że razem pójdziecie na wizytę u specjalisty.
 • Wesprzyj osobę w kryzysie w zaplanowaniu małych, ale wykonalnych na daną chwile kroków.
 • Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami.
 • Reaguj, jeśli życie jest zagrożone - zadzwoń pod numer 112!

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw, zmniejszenie stygmatyzacji tego zjawiska i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, jak i rządu i organizacji pozarządowych.

Źródło: GIS

Oceń artykuł: 14 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Venus, w dniu 10-09-2023 15:19:47 napisał:

  Lepiej na każdy swój życiowy tragizm, problem zawsze spojrzeć z miejsca widza, z dystansu , z góry ... Zawsze jest rozwiązanie. Praca nad sobą . Posiadanie Wartości. I można cieszyć się życiem.. Życzę każdemu tej fascynującej ciekawości co będzie następnego dnia a może byc całkiem fajnie i zdrowoo

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Arek, w dniu 10-09-2023 21:42:19 napisał:

  Jak ktoś chce się zabić to niech jedzie do Afryki i zobaczy jak ludzie mają ciężko to może zrozumie że niema tak źle, albo niech zacznie pomagać ludziom w gorszej sytuacji to może wtedy znajdzie cel w życiu.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  darek, w dniu 11-09-2023 14:01:02 napisał:

  A co jak ktos sie chce zabic bo jeczy wyje z bólu cierpi i dzieci z afryki maja od niego 10 razy lepiej to co wtedy debilu wszyscy powinni umrzec i byloby sprawiedliwie wszyscy ludzie na ziemi

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Barbórka. Tradycyjne święto górnicze

Dzisiaj, 4 grudnia przypada Barbórka - tradycyjne święto górnicze. #Dzień ten obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)