Dziś mamy 20 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2019

Świąteczne zapachy w przedszkolu Donald. Dzieci piekły pierniczki!

fot. mgr Agnieszka Makowczyńska

fot. mgr Agnieszka Makowczyńska

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu przedświąteczną #tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków chyba od zawsze kojarzy się ze świętami.

Pierniki, w przeszłości uważane za symbol dobrobytu i produkt luksusowy, zajmują obecnie czołowe miejsce wśród najpopularniejszych świątecznych słodkości. Choć uważane są one za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a zwyczaj ich wypiekania kultywowany jest w wielu krajach Europy.

Tradycję tę podtrzymują również maluchy z przedszkola „Donald” w Nakle. W pewne słoneczne przedpołudnie 3-latki ochoczo zabrały się do pracy. Jak wiadomo: „W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się”. Dlatego nie było problemem przygotowanie ciasta, odpowiednie go rozwałkowanie, wycięcie różnorodnych wzorów, wreszcie upieczenie pod czujnym okiem pań kucharek. Na koniec, wisienka na torcie, a więc lukrowanie i ozdabianie przepysznych, słodkich pierniczków. Oj, będzie co zajadać w świąteczny czas!

Materiał: mgr Agnieszka Makowczyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)