Dziś mamy 26 marca 2017, niedziela, imieniny obchodzą:
08 stycznia 2017

Świąteczne spływy kajakowe to już tradycja. Uczestnicy płynęli Łobżonką

fot. pow.

fot. pow.

To już dziewięcioletnia tradycja jak członkowie i sympatycy KTG im. K. Bachledy w Kcyni w okresie # świąt Bożego Narodzenia organizują spływy kajakowe.

Dzięki współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wyrzysku oraz wsparciu LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią nasze Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni zorganizowało 26 grudnia spływ kajakowy na rzece Łobżonce na odcinku z Kościerzyna Wielkiego do Klawek. Wzięli w nim udział entuzjaści aktywnego wypoczynku oraz mocnych wrażeń z Paterka, Występu, Kcyni, Wągrowca, Szubina, Sadek.

Rzeka Łobżonka na przepływanym przez nas odcinku ma charakter przełomowy i płynąc głębokim i ciemnym jarem przecina morenowe wzgórza. Szlak należy do bardzo trudnych i wymaga od płynących naprawdę dużego doświadczenia. W zależności od stanu wody zawsze trafimy tu na wiele zwalonych w nurcie drzew, przy których pokonaniu należy wykazać się dużymi umiejętnościami opanowania różnych technik  kajakowych. Trzeba tutaj zachowywać spore odległości między poszczególnymi kajakami, żeby nie zablokować się na przeszkodzie. Rzeka ma silny nurt i sporo w niej kamienistych bystrzy. Na niektórych odcinkach widać gołym okiem spory spadek terenu – ekstremalna przygodna i niezapomniane wrażenia. Na Łobżonce należy pływać kajaki jednoosobowymi zaopatrzonymi w fartuchy.

Dwójki na tej rzece jak na razie to wielkie nieporozumienie, chociaż ku naszemu smutkowi miejscowe władze samorządowe podjęły się zadania „skanalizowania” tej ostatniej dzikiej rzeki w naszym regionie. Wszystkie bez wyjątku drzewa leżące w nurcie są konsekwentnie usuwane, mimo że Łobżonka jest objęta  programem  sieci obszarów objętych ochroną przyrody „Natura 2000”.  Szkoda, że zapomniano o nas pasjonatach kajakarstwa ekstremalnego… A Łobżonka poniżej Wyrzyska nadal jest zaśmiecona… Odprowadzane są do niej ścieki z szamb przydomowych… I mimo naszych artykułów w regionalnych mediach oraz akcji „Sprzątanie rzeki” -  nic tutaj się nie zmieniło.

31 grudnia na zaproszenie Sebastiana Tymeckiego serdecznego kolegi i propagatora aktywnego wypoczynku, właściciela firmy Natur-Sport z Człopy wspólnie z przyjaciółmi z Klubu Turystyki Kajakowej „Zimorodek” z Wągrowca, wzięliśmy udział w Sylwestrowym Spływie na rzece Drawie z Bogdanki do Sitnicy. Asekurując się nawzajem w pokonywaniu licznych przeszkód, bawiliśmy się i spędziliśmy aktywnie ten ostatni dzień roku 2016. Na bindudze w Sitnicy czekało na nas ognisko z gorącymi kiełbaskami i herbatką. W cieple ogniska bardzo szybko rozgrzewali się koledzy, którzy zażyli przymusowej kąpieli w lodowatej wodzie w czasie wywrotek lub gdy fetowali Sylwestra efektownymi „eskimoskami”.

6 stycznia grupa śmiałków z naszego Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy spłynęła rz. Orlą z Kraczek do Rudy. Orla to najciekawsza rzeka w naszym regionie dla osób, które znudziły się spokojnym pływaniem i szukają nowych mocniejszych doznań. Mroźna i słoneczna pogoda (-80 C) postawiła przed nami wyzwanie aby pod żadnym pozorem nie zmoczyć się w czasie pokonywania przeszkód na rzece, groźba hipotermii  wymusiła na nas ostrożne pokonywanie zwalonych drzew oraz bystrzy (koło młyna w Rudzie). Woda zamarzając w sople lodowe na piórach naszych wioseł skrzyła się w ostrych promieniach słonecznych. Powoli i  uważnie pokonaliśmy wyznaczony odcinek asekurując debiutujących w kajakarstwie „zwałkowym” kolegów. Orla  jest  idealną rzeką na spływy kajakowe zimą. Jest to wyzwanie dla najbardziej wytrawnych kajakarzy. Macie ochotę na dużą dawkę adrenaliny? Zapraszamy zimą do sprawdzenia swoich umiejętności na najbardziej wymagającej rzece w naszym powiecie oraz regionie. (po wyczyszczeniu z przeszkód i uregulowaniu   „Królowej” rzek Krajny – Łobżonki) .

materiał: Jacek Maćkowski


 

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  ?, w dniu 09-01-2017 11:58:19 napisał:

  rewelacja! Amatorzy też tak mogą??

  odpowiedz

  • 1 (1)

  czytelnik, w dniu 09-01-2017 12:02:36 napisał:

  "Kajakowe morsy ",brawo.Gratulacje.Jaka piękna zimą Ziemia Krajeńska.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Tara, w dniu 09-01-2017 13:17:10 napisał:

  Brawo

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Tara, w dniu 09-01-2017 14:36:57 napisał:

  Kiedyś gonił mnie tu jeden byk

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kasia, w dniu 09-01-2017 18:25:04 napisał:

  Piękne zdjęcia.

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Mirek, w dniu 10-01-2017 07:40:08 napisał:

  Mroźna i słoneczna pogoda minus 80 stopni!!! Ja pierdziule kto to wytrzymał?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Maria, w dniu 10-01-2017 21:17:18 napisał:

  Super

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nsatka, w dniu 11-01-2017 01:06:18 napisał:

  brr na sam wido zimno

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Nakło , w dniu 11-01-2017 16:58:40 napisał:

  słabo zareklamowane, bo entuzjaści z Nakła też by pojechali

  odpowiedz

  • 1 (1)

  aabbaa, w dniu 11-01-2017 20:28:43 napisał:

  Chyba więcej pisania niż pływania.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Badania techniczne
Dekoracje aut
Baterie
od 0,90PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
0

Chcesz uniknąć tych dolegliwości? Po prostu się ruszaj!

W moim gabinecie bardzo często spotykam się z dolegliwością określaną przez pacjentów jako „ból kręgosłupa”. Statystyki pokazują, że przynajmniej 84% z nas przynajmniej raz w życiu go odczuje.

(czytaj więcej)
0

Gdzie w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Sprawdzamy statystyki

Najwięcej dzieci rodzi się w naszym regionie w rodzinach dobrze wykształconych #matek – wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Dermokonsultacje w Studio Urody Lidii Gwóźdź

Zapraszamy na specjalistyczną konsultację i diagnostykę skóry. Dobierzemy odpowiednie zabiegi oraz kosmetyki do pielęgnacji domowej.

(czytaj więcej)
0

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka, najsłynniejsza seksuolog czasów PRL-u, walczy o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków.

(czytaj więcej)