Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2019

Sukces Wiktorii i Szymona. Uczniowie wzięli udział w konkursie kulinarnym

fot. Agnieszka Andrzejewska

fot. Agnieszka Andrzejewska

W dniach 09-10.04.2019 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbyła się czwarta edycja targów # Mazury HoReCa.

Mocnym punktem Mazury HoReCa są prestiżowe konkursy kulinarne. Podczas tegorocznej edycji przeprowadzono I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny dla Szkół Gastronomicznych „Drób na Polskim Stole”, któremu patronował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Łokietka w Lubaszczu: Wiktoria Pietraszak i Szymon Heck. W I etapie rywalizacji mieli za zadanie przesłać recepturę wraz z wyraźnym zdjęciem potrawy, której składową jest gęsina.

Komisja wyłoniła finalistów, wśród których znaleźli się wychowankowie ZSP w Lubaszczu. 10 kwietnia br. podczas targów dwuosobowe drużyny ze szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski przygotowywały potrawę konkursową z wykorzystaniem głównego składnika, którym były pierś z gęsi oraz żołądki gęsie.

Na wykonanie zadania mieli 120 minut, Kapituła Konkursowa oceniała: smak, technikę kulinarną oraz aranżację talerza. „Młodzi kucharze” z Nakła nad Notecią zajęli 7. miejsce w zawodach.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, gdyż było to ich pierwsze kulinarne doświadczenie konkursowe. Wiktoria jest uczennicą II klasy Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kucharz, Szymon uczniem I klasy. Przygotowywali się pod okiem Mistrza Kulinarnego – pana Szymona Brukwickiego, właściciela Restauracji Ekspresja w Nakle nad Notecią. Składamy serdeczne podziękowania dla Szefa Kuchni, który zaszczepił w młodych ludziach miłość do gotowania.

materiał: Agnieszka Andrzejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)