Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

09 maja 2019

Sukces Huberta Stańczyka. Młody zawodnik otrzymał powołanie do kadry

fot. Wojciech Falenta

fot. Wojciech Falenta

W Grodzisku Wielkopolskim odbyło się pierwsze w tym roku # zgrupowane Reprezentacji Polski FA.

Przez 3 dni grupa 54 wyselekcjonowanych zawodników z roczników 2007, 2008 oraz 2009 szkoliło się pod okiem trenerów Kadry Polski. W rocznika 2007 i 2008 były to kolejne już zgrupowania. W roczniku 2009 konsultacja odbyła się po raz pierwszy.

Selekcja reprezentantów trwała od września 2018, poprzez zgrupowanie Kadr w regionach w całej Polsce, poprzez testy sprawnościowe oraz obserwacje trenerów koordynatorów. W każdym roczniku została powołana 18 najlepszych chłopców z całego kraju.

Hubert wrócił z obozu zadowolony. Chłopcy codziennie intensywnie trenowali. Kadra rocznika 2009 zagrała również mecz kontrolny z Kadrą rocznika 2008. W tym spotkaniu nasz reprezentant zdobył pierwszą bramkę dla swojej drużyny.

Hubert trenuje w FA Mezar Nakło od 4 lat. Jego trenerem jest Daniel Kloska.

Gratulujemy Hubertowi powołania oraz bardzo dobrej postawy podczas zgrupowania.

materiał: Arkadiusz Jopek

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 439 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)