Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2019

Studenci UTW z wizytą w Gdańsku. Miasto robi ogromne wrażenie

fot. pow

fot. pow

Studenci nakielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w środę 24 kwietnia uczestniczyli w wycieczce # fakultatywnej do Gdańska.

Miasta z ponad 1000 letnią tradycją. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Turyści oraz goście, którzy tłumnie przybywają każdego roku, podkreślają unikalny charakter Gdańska, ponieważ panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dodatkowo świadcząca o wyjątkowości miasta.

Choć historia nie oszczędzała Gdańska, to po każdej katastrofie naturalnej, wojnie czy pożarze, miasto zawsze się odbudowywało. Powstawało niczym Fenix z popiołów. To przecież w Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa i dlatego pierwsze kroki zwiedzania skierowaliśmy ku „Zakrętowi pięciu gwizdków”, z którego to miejsca niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte w 1939.

Miasto Gdańsk studenci UTW wybrali na kierunek zwiedzania, ponieważ słynie z licznych zabytków. Najbardziej reprezentatywną częścią miasta jest ulica Długi Targ, na której znajduje się wspaniała historyczna fontanna Neptuna.

Istotnym punktem wycieczki była Bazylika Mariacka - piękna i niezwykła ceglana budowla należąca do największych ceglanych budowli na świecie. W tym miejscu przewodnik zapoznał nas z jej historią oraz wskazał miejsce spoczynku urny z prochami zamordowanego Pawła Adamowicza, która złożona została w niszy w kaplicy świętego Marcina.

Po przerwie obiadowej przejechaliśmy pod Europejskie Centrum Solidarności wybudowane w miejscu, gdzie w czasach komunizmu narodziła się największa społeczna inicjatywa w Polsce – Solidarność. Ogromna wystawa przeprowadziła nakielskich studentów przez okres walki Polaków z opresyjnym, komunistycznym reżimem.

Należy dodać, iż Unia Europejska uhonorowała historyczną Stocznię Gdańską - plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, Bramę nr 2, Salę BHP oraz Europejskie Centrum Solidarności na znak, że w tych miejscach promuje się idee ważne dla historii i kultury europejskiej oraz wartości demokratycznej i humanistycznej o ponadwymiarowym znaczeniu, a Nagrodę Muzealną Rady Europy ECS otrzymało za to, że jest „ fascynującym przykładem instytucji kultury działającej na rzecz wolności i solidarności”

Na zakończenie udaliśmy się na platformę widokową by podsumować miniony, pełen wrażeń dzień.

materiał: Lidia Bembnista, Nakielski Ośrodek Kultury

Autor nie wyrażam zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)