Dziś mamy 27 listopada 2021, sobota, imieniny obchodzą:

26 października 2021

Strefa komfortu, a co to takiego? Dzień szkoleniowy terytorialsów

fot. pow.

fot. pow.

25 października, godzina 6:00, temperatura -2*C, pierwsze promienie# słońca starają się dopiero przebić przez korony drzew. Niczym niezakłóconą od 8h ciszę lasu przerywa głos służby dyżurnej: „na kompanii pobudka, pobudka wstać!” Być może kilka dni wcześniej było to zaskoczeniem. Dziś żołnierze szkolenia podstawowego i wyrównawczego ruszają na poranny rozruch fizyczny.

Strefa komfortu, a co to takiego?

Pojęcia codziennej rutyny i strefy komfortu nabrały zupełnie nowego znaczenia dla ponad 200 ochotników, którzy 15 października wstąpili w szeregi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jeszcze wczoraj ciepłe łóżko w domu, dziś od mrozu na zewnątrz oddziela tylko śpiwór, namiot i myśl, że skoro koledzy obok dają radę, to ja też mogę. Na czas szkolenia odłożyli swoje obowiązki w środowisku cywilnym i rozpoczęli intensywne szkolenie z zakresu m.in. szkolenia strzeleckiego, taktyki, musztry i regulaminów czy pierwszej pomocy.

Aura nie rozpieszcza jesiennego wcielenia. Krótki dzień, długa noc i pierwsze przymrozki to tylko dodatkowe utrudnienie. Nie daje to jednak młodym żołnierzom żadnej taryfy ulgowej, przechodzą dokładnie takie samo szkolenie jak ich koledzy, którzy zasilili struktury 8 K-PBOT w czerwcu czy sierpniu.

Ledwo zdążyli się rozgrzać krótkimi ćwiczeniami fizycznymi, a już następuje pierwsza uroczysta chwila tego dnia – podniesienie flagi państwowej. Tym razem cisza poranka na obozowisku w miejscowości Grupa pod Grudziądzem jest przeszywana sygnałem „Hasło Wojska Polskiego”.

„Czołem żołnierze!”

Po tym rekruci mają chwilę na poranną toaletę i ruszają na śniadanie, które odbywa się… a jakże – pod namiotem. Pokrzepieni ciepłym posiłkiem żołnierze stają do apelu porannego. Szef kompanii składa meldunek dowódcy, po czym ten wita się ze swoim wojskiem żołnierskim pozdrowieniem „czołem żołnierze!”. Ponad 100 gardeł (tyle samo na szkoleniu w Toruniu i Grudziądzu) odpowiada „czołem Panie Poruczniku!”. Kolejny dzień szkoleniowy rozpoczął się na dobre. Dowódca kompanii przekazuje swoim żołnierzom najistotniejsze sprawy i nakreśla zadania, które mają do wykonania. „Kompania baczność! Do nakazanych czynności odmaszerować, kompania spocznij!” Od tego momentu dowódcy plutonów przejmują dowodzenie i odprowadzają wojsko na punkty nauczania, na których czekają doświadczeni instruktorzy. Zajęcia skończą się dopiero przed godziną 19.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!”

Zwieńczeniem wysiłków młodych Terytorialsów będzie całodniowy egzamin, pętla taktyczna, która odbędzie się 28.10.2021 r. Jej pomyślne ukończenie daje osobom, które na co dzień wykonują szereg obowiązków służbowych i rodzinnych w środowisku cywilnym prawo i zaszczyt wypowiedzenia słów przysięgi wojskowej, która zobowiązuje na całe życie. To dopiero za kilka dni, teraz czas na apel wieczorny i podsumowanie dnia szkoleniowego. Trzeba jasno wskazać, co było dobrze, ale jeszcze ważniejsze jest nakreślenie, co należy poprawić i jak to osiągnąć. O 21.30 żołnierze kolejny raz słyszą „Hasło Wojska Polskiego”. „Na kompanii capstrzyk, capstrzyk spać!” to godz. 22.00 i cisza nocna, która właśnie się rozpoczęła. Przed młodymi adeptami sztuki wojennej zasłużony odpoczynek. Z zaśnięciem nikt nie ma problemu. Tylko noc po ciężkim wysiłku mija jakoś szybko i nagle znów rozlega się „pobudka, pobudka wstać!”

„Za mną!”

I Ty przekonaj się, że dasz radę pokonać własne słabości i służyć dla dobra lokalnej społeczności. Kolejne wcielenie już 17 grudnia. Szkolenie odbędzie się w terminie 15-29.01.2022 r. podczas zimowej przerwy w nauce w ramach akcji Ferie z WOT. Wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i uzyskaj kontakt do swojego rekrutera. Słyszycie już swojego dowódcę, który wita Was codziennie słowami „czołem żołnierze!”? Czekamy nas Was, żeby powiedzieć ”za mną!” i przeprowadzić przez proces rekrutacji. Do zobaczenia!

Materiał: por. Paweł Banasiak - oficer prasowy 8. K-PBOT

Oceń artykuł: 1 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (14)

  Obserwator , w dniu 26-10-2021 15:31:06 napisał:

  Jeden rosyjski żołnierz - zabójca wybiłby cały pluton terytorialsów czajnikiem, żule pod sklepem też nie mieli by problemu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Weteran, w dniu 26-10-2021 20:09:33 napisał:

  Obserwator - Byłeś kiedyś w wojsku w ogóle ? A przydało by Ci się oderwać od cycka mamusi

  odpowiedz

  • -1 (9)

  Kot, w dniu 26-10-2021 20:19:03 napisał:

  Obserwator to zwykła cipa w kapciach przed tv

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Zimol, w dniu 26-10-2021 20:30:17 napisał:

  Pochwalę się. Zaliczyłem dwie zimy w wojsku i to na poligonie.Ciężko było ,ale bym to chętnie powtórzył. Ciekaw jestem czy Terytorialsi zaprawę robili z śpiewem na ustach.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  St szer, w dniu 26-10-2021 20:34:39 napisał:

  Panowie czy od pandemii któryś z was dostał bilet na ćwiczenia ? ( Po "Zetce")

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Obserwator, w dniu 27-10-2021 14:05:35 napisał:

  Mam pas karate i znam się na boksie skasowałbym każdego jedna ręką

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Pomidor zwykły
3,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Jesień nie musi być nudna. Jak Polacy spędzają wolny czas?

Aż 80% zapytanych Polaków przyznaje się, że# odczuwa jesienią spadek nastroju. Samopoczucie poprawiamy sobie głównie spędzając czas ze znajomymi, aktywnościami sportowymi, ale także większą ilością słodyczy. Wybierając obecnie rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, chęcią utrzymania formy oraz rozwojem zainteresowań. Takie wnioski płyną z badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń jesienią 2021 roku.

(czytaj więcej)
0

Jak wyglądają jesienne wydatki Polaków na rozrywkę? Znamy wyniki badania

Jesienny spadek nastroju poprawiamy sobie chętnie korzystając z# miejskich rozrywek i przyjemności. Niestety, aż 44% zapytanych Polaków deklaruje, że ma zbyt mały budżet na preferowaną formę rozrywki. Średnio, jak wynika z odpowiedzi 43% respondentów badania „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego”, na aktywności w czasie wolnym wydajemy obecnie od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym kryterium wyboru atrakcji dla 43% Polaków jest cena.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)