Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

17 stycznia 2020

Środowe popołudnie z książką. Omawiano powieść Rhiannon Navin

fot. PiMBP Nakło

fot. PiMBP Nakło

W środowe popołudnie uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, aby #porozmawiać o powieści Rhiannon Navin „Kolor samotności”. Narratorem książki jest 6-letni chłopiec. Jest to zabieg ciekawy i dość niecodzienny. Niektórym lektura może się przez to wydawać infantylna i dziwna.

Głównego bohatera, Zacka, poznajemy w dniu, w którym zawalił mu się świat. Chłopiec próbuje poradzić sobie ze śmiercią brata i stratą matki, która choć fizycznie wciąż jest obecna, to myślami odeszła wraz ze starszym synem. Dręczony przez koszmary Zach nie może liczyć na wsparcie najbliższych. Sposobem na wyjście z traumy jest dla niego ucieczka w świat wyobraźni. Czyta i maluje, co pomaga mu zrozumieć i uporządkować własne uczucia. Navin przedstawiła rozterki i bolączki małego chłopca w bardzo realistyczny sposób, do tego genialnie pokazuje żałobę widzianą oczami dziecka. Zaskakuje czytelnika olbrzymią ilością mądrych i chwytających za serce przemyśleń. Pokazuje też jak wielka siła drzemie w rodzinie i jak straszna jest samotność - zwłaszcza w obliczu tragedii. Chociaż ze względu na poruszaną problematykę powieść nie należy do lekkich lektur, zdaniem klubowiczów warto ją przeczytać.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 19 lutego. Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Materiał: Mariusz Skoczek PiMBP Nakło

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)