Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

06 października 2015

Sprawdź, czy masz zdrowe nerki. Przyjdź na bezpłatne badanie krwi

Już 18 października (niedziela) 2015 roku, w stacji dializ B.Braun #Avitum Poland w Nakle (w budynku szpitala) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek.

By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 45 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 300. Akcja w Nakle jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Stacją Dializ B.Braun Avitum w Nakle.

Na podstawie dotychczasowych danych uzyskanych m.in. z badań w ramach kampanii NEFROTEST, można szacować, że w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek może rozwijać się w naszym organizmie nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badaniu ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy dr Renata Naruszewicz, kierownik nakielskiej stacji dializ B. Braun Avitum. Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku.

Kampania NEFROTEST ma na celu zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Same badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób, ale nie o same testy chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby zbadać krew podczas akcji NEFROTEST trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat” – mówi Edyta Jaskólska, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Nakle. Chętni będą mogli zarejestrować się 12 i 13 października (poniedziałek i wtorek) dzwoniąc pod jeden z dwóch numerów telefonów: 797 736 776, 797 736 767 w godz. 10:00 – 15:00. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Nakło to już 58. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 40 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badanie miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca publiczne i niepubliczne oddziały, poradnie nefrologiczne i stacje dializ w Polsce) oraz lokalny partner Stacja Dializ B.Braun Avitum w Nakle. Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzielił prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast na szczeblu lokalnym, badania swoim patronatem wspierają: ks. Jan Tyrawa – Biskup Bydgoski, Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Tomasz Miłowski – Starosta Nakielski., Sławomir Napierała - Burmistrz Miasta i Gminy Nakło, Adrianna Nowicka – Prezes Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie, Stanisław Plewako - Prezes NOVUM-MED Sp. z o.o. prowadzący Szpital Powiatowy im dr Adama Gacy i dr Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku oraz prof. dr hab. Jacek Manitius z Kliniki Nefrologii, Nadciśnienia Tętniczego I Chorób Wewnętrznych ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Materiał: Joanna Skałuba

Oceń artykuł: 29 29

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)