Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

01 grudnia 2019

Spotkanie w sprawie budowy Dino

3 grudnia 2019 roku odbędzie się #zebranie mieszkańców w sprawie budowy w Nakle marketu Dino.

Zarząd Samorządu Mieszkańców nr 8 w Nakle zaprasza na zebranie osoby zamieszkujące ulice: Bratkową, Bohaterów, Brzozową, Cedrową, Dożynkową, Fiołkową, Chopina, Karłowicza, Leśną, Mahoniową, Modrzewiową, Moniuszki, Olszewską, Paderewskiego, Piaskową, Różaną, Stokrotkową, Staszica, Szymanowskiego, Świerkową, Wzgórze Wodociągowe, Zielone Wzgórze w Nakle nad Notecią.

Głównym tematem spotkania będzie budowa budynku handlowo-usługowego, tj. marketu Dino, na terenie Samorządu nr 8.
Termin zebrania: 03.12.2019 r. (wtorek)

Miejsce: Nakielski Ośrodek Kultury im. Zygmunta Kornaszewskiego (ul. Mickiewicza 3, Nakło nad Notecią), sala na I piętrze
Początek o godz. 19.00

Do udziału w zebraniu uprawnieni są pełnoletni mieszkańcy ww. ulic. Szczegółowy plan zebrania dostępny jest na tablicach ogłoszeń Samorządu Mieszkańców nr 8

materiał: Joanna Kotewa - Samorząd Mieszkańców nr 8

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 25 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)