Spotkanie w bibliotece. Panie omówiły interesującą powieść

fot. powierzone
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w # Paterku poświęcono omówieniu książki Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej pt. „Nikomu nic nie mów”.
Młodziutka Tonia Gollab przylatuje w czerwcu 1967 roku do Polski z Wielkiej Brytanii. Jako dziennikarka BBS, ma nagrać dla polskiej sekcji reportaż o Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Poznaje tam studenta polonistyki Witolda Kosińskiego zaangażowanego w podziemie antykomunistyczne. Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie, którego siła dla każdego z nich jest wielkim zaskoczeniem.
Dla Toni Polska jest krajem narodzin, którego nie pamięta. Jej rodzice byli zmuszeni do opuszczenia ojczyzny gdy miała zaledwie 3 lata. Niestety powody emigracji są jej nieznane. Rodzice milczą, kiedy ich pyta o czas spędzony w ojczyźnie. Ma nadzieje, że jej przyjazd do Polski pomoże odkryć wszystkie tajemnice. Niestety polscy krewni milczą.
Po powrocie do Wielkiej Brytanii czuje, że za wszelką cenę musi wrócić do Poznania. Tęskni za Witoldem. Wbrew woli matki ponownie wraca. Znajduje pracę i postanawia zamieszkać z ukochanym.
Tłem historii miłosnej Toni i Witolda stają się jedne z ważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Polski. Marzec 1968 zmienia nie tylko sytuację społeczno-polityczną ale przede wszystkim ich życie.
Podczas marcowych zamieszek w Poznaniu, niespodziewany ból od uderzenia tępym narzędziem odbiera świadomość młodej dziewczynie.....Co się później wydarzyło? Jaki los spotkał Witolda? I jaką cenę trzeba zapłacić za miłość? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdą czytelnicy w książce „Nikomu nic nie mów”. Zachęcamy do jej przeczytania.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się 30 kwietnia.
materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)