Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2017

Spotkanie ludowców. Omówiono wiele problemów

fot. pow.

fot. pow.

W czwartkowy wieczór, 14 września 2017 r. w sali konferencyjnej budynku Przystani # Powiat Nakielski (wynajętej), a więc w samym centrum powiatu nakielskiego odbyło się cokwartalne posiedzenie Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Nakle nad Notecią oraz Powiatowej Komisji Rewizyjnej.

Prowadził je prezes ZP PSL w Nakle Tomasz Miłowski (Starosta Nakielski), a uczestnikami byli m.in. wiceprezesi Anna Borkowska i Waldemar Kaczmarek, Radosław Mrugowski - Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Ryszard Bagnerowski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Jan Kominiak - członek Zarządu Powiatu Nakielskiego, Jacek Panek - przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Nakielskiego, Jacek Smażyk - prezes ZG PSL w Sadkach i Eugeniusz Behrendt - prezes ZG PSL w Szubinie.

Na wstępie przekazano informację oraz zaprezentowano zdjęcia z tegorocznych obchodów Święta Ludowego w Nakle oraz powiatowo-gminnego w Rościminie. Następnie Tomasz Miłowski omówił sytuację w powiecie nakielskim po nawałnicy z 11/12 sierpnia 2017 r., której efektem jest prawie 2500 zniszczonych lub uszkodzonych budynków, 2700 ha zniszczonych upraw rolnych, 1600 ha z ogólnej liczby 2600 ha zdewastowanych lasów prywatnych, zdewastowane parki i cmentarze.

Na ekranie pokazano zdjęcia obrazujące klęskę oraz omówiono działania powiatowego i gminnych zespołów zarządzania kryzysowego. Wskazano na niezwykłą rolę strażaków zawodowych i ochotników w walce z żywiołem. Przekazano informacje o odbywających się w każdej gminie spotkaniach z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego i zaplanowanych na najbliższy tydzień spotkaniach w sprawie zniszczonych lasów prywatnych. Zwrócono uwagę na solidarność Lasów Państwowych z właścicielami zniszczonych lasów prywatnych i przekazanie na ich rzecz kwoty 35 mln. zł. Prezes ZP PSL w Nakle poinformował też o pięknych działaniach kolegów z PSL m.in. z powiatu otwockiego, powiatu brodnickiego, aleksandrowskiego czy włocławskiego, którzy poprzez swoje samorządy przekazali bądź przekażą pomoc finansową dla mieszkańców naszego powiatu.

Uzasadnił również decyzję o rezygnacji z organizacji dożynek o charakterze powiatowo-gminnym. Wskazał na ważne stanowiska podjęte na Konwencie Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zorganizowany został w ostatnich dniach przez nasz samorząd w Nakle. Chodzi m.in. o zwiększenie puli środków rządowych na wsparcie modernizacji dróg lokalnych, o stanowisko w sprawie melioracji (przypomniał, że dzięki PSL w naszym powiecie czterokrotnie zwiększono pomoc dla gminnych spółek wodnych), o apel do marszałka o organizację konkursów na wsparcie nietypowych szkół zawodowych takich jak nasze Technikum Żeglugi Śródlądowej czy na rewitalizację obszarów nadrzecznych. W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi dróg powiatowych przedstawione zostały propozycje zmian finansowych (więcej środków na utrzymanie dróg - zmiany już na wrześniowej sesji), a także stan realizacji tegorocznych inwestycji drogowych i wstępne propozycje do budżetu na 2018 rok w tym zakresie. Rozmawiano również o organizacji spotkania na terenie naszego powiatu z parlamentarzystami oraz całym Zarządem Wojewódzkim PSL w październiku br.

Dużą część spotkania poświęcono problematyce przyszłorocznych wyborów samorządowych.

materiał: Tomasz Miłowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 20 30

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)