Spotkania w sprawie problemów rolników. Powołano zespoły robocze

fot. Ministerstwo Rolnictwa
Minister Czesław Siekierski spotkał się w # poniedziałek w siedzibie ministerstwa z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych, którzy uczestniczyli w rozmowach w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Spotkanie odbyło się na wniosek prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktora Szmulewicza i dotyczyło powołania tematycznych zespołów roboczych.
Powołanie zespołów roboczych
Podczas spotkania rozmawiano o inicjatywie powołania tematycznych zespołów roboczych. Prezes KRIR podkreślił, że problemy rolników należy omawiać w grupach roboczych, a rolnicy – jako praktycy, powinni wypracować propozycje konkretnych rozwiązań.
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że prace będą się odbywały w już istniejących zespołach, funkcjonujących w ramach Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. Są to:
Zespół ds. ziemi w zakresie: dzierżawy z Zasobów Skarbu Państwa, ochrony polskiej ziemi, dzierżawy w obrocie prywatnym;
Zespół ds. wsi jako miejsca produkcji rolnej w zakresie: modyfikacji przepisów o immisjach i regulacji stosunków sąsiedzkich, ułatwienia produkcji rolnej, procesów inwestycyjnych na wsi, ochrony przed chorobami zwierząt, stabilizacji produkcji roślinnej:
Zespół ds. Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie: wdrażania Nature Restoration Law, bieżącej i przyszłej perspektywy WPR;
Zespół ds. ochrony rynków rolnych przed napływem produktów spoza UE w zakresie umów międzynarodowych;
Zespół ds. opłacalności produkcji rolnej w zakresie: organizacji rynku, działania aplikacji „zgłoś suszę rolniczą”, ubezpieczeń rolniczych;
Zespół ds. ekologii w zakresie roślinnej produkcji ekologicznej, zwierzęcej produkcji roślinnej.
Prace w zespołach będą odbywały się w formule on-line, a skład zespołów roboczych zależy od koordynatora, którym będzie KRIR. W zależności od potrzeb powoływane będą nowe zespoły robocze.
Wypracowane propozycje rozwiązań zostaną przedstawione dyrektorom odpowiednich departamentów merytorycznych, a następnie skierowane do ministra Czesława Siekierskiego.
Pozostałe tematy
Podczas spotkania minister Czesław Siekierski omówił również wyzwania związane z przedstawioną przez komisarza UE ds. rolnictwa Christophe Hansen wizją rolnictwa po 2027 r. oraz działania resortu rolnictwa w zakresie zmian w Europejskim Zielonym Ładzie, w tym zniesienia normy GAEC 2.
materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Galeria



Czytaj również
- Inwestycje zakupu i budowy silosów. Termin wydłużony
- Wsparcie w uzyskaniu pełni zdrowia. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci
- Wsparcie na poprawę dobrostanu bydła i trzody. Niedługo rusza nabór
- W Polsce nie ma pryszczycy. Nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa
- Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Wkrótce start naboru
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
Nakielanka, w dniu 19-03-2025 10:52:33 napisał:
odpowiedz
Rolnik, w dniu 19-03-2025 10:53:40 napisał:
odpowiedz
Rolnicza , w dniu 19-03-2025 10:57:06 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 19-03-2025 11:09:50 napisał:
odpowiedz
Gajowy, w dniu 19-03-2025 11:40:08 napisał:
odpowiedz
Rolnik, w dniu 19-03-2025 12:25:11 napisał:
odpowiedz
Jarek, w dniu 19-03-2025 14:40:37 napisał:
odpowiedz
:D, w dniu 19-03-2025 16:26:14 napisał:
odpowiedz
Rolas, w dniu 19-03-2025 18:06:32 napisał:
odpowiedz
Sadki, w dniu 19-03-2025 23:28:34 napisał:
odpowiedz
:D, w dniu 19-03-2025 23:36:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!