Dziś mamy 4 czerwca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

14 września 2019

Spore środki na utrzymanie muzeum. Najwięcej na wynagrodzenia

fot. archiwum

fot. archiwum

Ile gminę kosztuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle? To potrzebna placówka, # która dba o dziedzictwo naszego regionu, ale jej roczne utrzymanie jest stosunkowo wysokie.

Nakielskie muzeum istnieje już od 1964 roku. Jego zadaniem jest ochrona dziedzictwa naturalnego i kulturalnego rejonu ziemi krajeńskiej. Ma w swoich zbiorach ponad 6 i pół tysiąca eksponatów. Jego działalność oparta jest na organizowaniu wystaw stałych i czasowych, prowadzeniu lekcji muzealnych, organizacji Jarmarku św. Wawrzyńca czy prowadzeniu warsztatów, np. ceramicznych. W muzeum można także zakupić pamiątki, płyty czy wydawnictwa.

A jak w zeszłym roku prezentowała się działalność tej placówki? Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności za ubiegły rok, w muzeum przede wszystkim organizowano stałe wystawy, których było 10. Między innymi zorganizowano wystawę zatytułowaną "Nakło w PRL-u”, trzy wystawy plenerowe: "Ojcowie Niepodległości", "Błękitna Armia Hallera" i "Mój Niepodległy". Muzeum częściowo swoją działalnością dubluje się z Nakielskim Ośrodkiem Kultury, organizując konkursy dla dzieci w wieku szkolnym, np. historyczny czy plastyczny, zajęcia w czasie ferii zimowych, warsztaty plastyczne i ceramiczne. Zorganizowano także 15 prelekcji i spotkań, w których (jak czytamy w sprawozdaniu) łącznie wzięło udział około 700 osób. W ubiegłym roku pozyskano 885 eksponatów, z czego 794 były darowiznami. Nie brakuje także współpracy z innymi instytucjami.

Na swoją działalność muzeum w ubiegłym roku przeznaczyło ponad pół miliona złotych. Warto zaznaczyć, że z roku na rok ta kwota znacząco rośnie. Jeszcze w 2010 roku zarządzającym muzeum wystarczało 267 tys. zł, w 2014 r. było to już 365 tys. zł, a w ubiegłym roku ponad 523 tys. zł! Czyli niewiele mniej od kwoty, którą ze środków własnych gmina przeznacza rocznie na wszystkie inwestycje w całej gminie.

W muzeum zatrudnienie znalazło 6 osób, dlatego największą część wszystkich wydatków stanowią wynagrodzenia. Tylko w ubiegłym roku przeznaczono na nie ponad 301 tys. zł, a w 2010 roku przeznaczano tylko 187 tys. zł, zaś w 2014 – 248 tys. zł. Średnio na zatrudnienie jednej osoby muzeum przeznacza 4180 zł. Oczywiście są to dane uśrednione, z pewnością dyrektor placówki zarabia więcej niż szeregowy pracownik.

Pozostałą kwotę prawie 200 tys. zł przeznacza się na tak zwane bieżące utrzymanie. Ponadto z gminnej dotacji muzeum za ponad 55 tysięcy zł sfinansowało zakup ławeczki Józefa Piłsudskiego. Wdrożono także aplikację mobilną "Footsteps", która ma stanowić informator miejski.

Ile może kosztować funkcjonowanie takiego muzeum trudno określić, ale można porównać działalność podobnego funkcjonującego w Szubinie. Z tego porównania wynika, że szubińskie muzeum zatrudniające o dwie osoby mniej ma bogatszą ofertę, a co najważniejsze, na swoją działalność w 2017 roku przeznaczyło tylko 295 tys. zł, czyli prawie o połowę mniej niż nakielskie muzeum. Niższe są tam także koszty zatrudnienia.

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (16)

  Hiob, w dniu 14-09-2019 17:14:08 napisał:

  Naprawdę szkoda kasy. Nie warto dalej utrzymać tego w takim wymiarze.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  nakielanin, w dniu 14-09-2019 20:47:07 napisał:

  Napiszcie o zarobkach w gminie Nakło i kosztach ich imprez a nie tylko staostwa.

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Justyna, w dniu 14-09-2019 21:52:48 napisał:

  Moi drodzy wszystko kosztuje, osoby zatrudnione w muzeum są zaangażowane w jego życie, a w szczególności Pani Ania, która oddaje serce tej pracy. Kobieta ma tak wielką wiedzę na temat wszystkiego co się znajduje i nie tylko. Dajcie spokój na nieprzyjemne komentarze w kierunku co się opłaca, a co nie. Muzeum jest perełką Nakła nad Notecią.

  odpowiedz

  • 10 (10)

  obruszony, w dniu 14-09-2019 23:15:50 napisał:

  Pani Ania jedyna co ma konkretną wiedzę , reszta to tylko branie hajsu co miesiąc. A reszta to przysłowiowe poplecznicy i klakierzy burmistrza. Za to my płacimy! Po co kolejny etat dla pana G. A to może jakaś kolejna książka sponsorowana przez burmistrza dla pana G? I to idzie z naszych podatków!

  odpowiedz

  • 0 (2)

  No t, w dniu 15-09-2019 00:28:35 napisał:

  Tak to leciało Pieniądze się rozchodzą błyskawicznie w takich układach

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Obserwator, w dniu 15-09-2019 07:52:30 napisał:

  Najlepszy jest historyk, dzienikarzyna którego ktoś podkupił za judaszowe srebrniki

  odpowiedz

  • -1 (5)

  o jejku, w dniu 15-09-2019 12:36:24 napisał:

  Burmistrz nie chciał Pana Slawka Lanieckiego,który teraz robi karierę w stolicy woj.,to teraz musimy wydawać taaaaaką kase.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Obserwator, w dniu 15-09-2019 13:11:09 napisał:

  A ja myślałem, że centrum edukacji w Nakle jest mc donald

  odpowiedz

  • -1 (1)

  HIOB, w dniu 15-09-2019 18:19:25 napisał:

  Przypomnijcie historię muzeum od p. Tomaszewskiego włącznie, aż do dnia dzisiejszego. PS. Wojtek, znajdź sobie jakieś inne forum.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Korwin, w dniu 16-09-2019 11:17:48 napisał:

  Panie G. Czy należy sprywatyzować Muzeum, Nok? Wolny rynek prawda? Pamięta pan kto to pisał, mówił?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Meble łazienkowe
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Budowa magazynów
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)