Dziś mamy 21 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

02 marca 2023

Specjalistyczne farby do druku – rodzaje

fot. powierzone

fot. powierzone

Każdego dnia zadrukowywanych jest miliony materiałów i# powierzchni. Prawie każdy w domu posiada małą drukarkę, z kolei profesjonalne usługi drukarskie dostępne są w większości miast. Mimo cyfryzacji, wydruki wciąż cieszą się ogromną popularnością, stąd duże zapotrzebowanie na materiały i produkty umożliwiające wysokogatunkowy druk. Daje on gwarancję żywych kolorów oraz świetnej jakości. Do masowego druku stosowane są obecnie przede wszystkim farby offsetowe.  

Farby offsetowe – skład

Farba offsetowa to rodzaj farby drukowej używanej w maszynach poligraficznych, pracujących w technice offsetowej, będącej przemysłową odmianą druku płaskiego. Farby offsetowe charakteryzują się wysokim rozdrobnieniem pigmentu, który nadaje im szczególnie pożądaną intensywność.
W skład farby offsetowej wchodzą:

  • substancje barwiące, czyli pigmenty,
  • spoiwa, czyli żywice, oleje roślinne lub mineralne czy żywice alkidowe,
  • dodatki, czyli różne substancje pomocnicze takie jak suszki, włoski, wypełniacze,

Podział farb offsetowych

W druku offsetowym wykorzystuje się specjalistyczne farby, których zasadniczym nośnikiem są pigmenty i laki, a spoiwem żywice i oleje. Farby offsetowe dzielą na dwa główne typy – konwencjonalne oraz utrwalane promieniowaniem UV.
Farby offsetowe konwencjonalne to farby tworzone na bazie olejów roślinnych lub mineralnych. Drukowanie farbami na bazie olejów roślinnych jest metodą nowocześniejszą, gdzie zastosowanie mają wyłącznie spoiwa i rozcieńczalniki pochodzenia roślinnego. W drugim przypadku określone składniki farby offsetowej są wytwarzane z ropy naftowej, często z domieszką składników naturalnych. Pozostałe farby offsetowe to farby niekonwencjonalne i do nich należą farby UV, farby hybrydowe oraz farby na offset bezwodny.

Rodzaje farb offsetowych ze względu na sposób utrwalenia

Farby offsetowe można podzielić według kryterium sposobu utrwalenia. Farby utwardzane w sposób konwencjonalny stanowią większość oferowanych produktów. Alternatywą dla tego rodzaju utrwalania jest proces utwardzania za pomocą promieniowania UV. Ze względu na charakterystykę druku offsetowego, farby te cechują się dużą intensywnością barw i odpornością na światło.
Farby offsetowe pod względem sposobu utrwalania dzieli się na:

  • farby arkuszowe – można je wykorzystać na takich powierzchniach jak blacha, folie z tworzyw sztucznych, papiery metalizowane,
  • farby gazetowe offsetowe,
  • farby zwojowe offsetowe,
  • farby utrwalane promieniowaniem UV do drukowania na maszynach arkuszowych i zwojowych.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany 

 

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Powstanie Styczniowe 1863-1864". Nabór wniosków do programu

Biuro „Niepodległa” otwiera nabór wniosków do Programu# Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. W latach 2023 i 2024 obchodzimy 160. rocznice kolejnych bitew i potyczek, które złożyły się na Powstanie Styczniowe – największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wnioski można składać do 2 października 2023 do godziny 15:59.

(czytaj więcej)
0

Doświadczalane oznakowanie poziome. Jaka jest opinia kierowców?

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika#, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych. Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)
0

500 kilometrowe szkolenie w Bieszczadach. Lekka piechota w działaniu

Przeszli już ponad 300 kilometrów najdłuższym szlakiem #górskim w Polsce. Przed nimi jeszcze blisko 200. Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pieszą wędrówką chcą celebrować 5 lecie istnienia swojej jednostki.

(czytaj więcej)