Dziś mamy 3 czerwca 2020, środa, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2019

Śniadanie Wielkanocne. Dzieci złożyły sobie życzenia i podzieliły się jajkiem

fot.pow

fot.pow

17 kwiecień w nakielskim przedszkolu Słoneczko, był dniem bardzo uroczystym i wesołym.

Już od rana przedszkole wypełniały zapachy wielkanocnych przysmaków, na które dzieci z grup Biedronki i Promyczki niecierpliwie czekały. Podczas śniadania wszyscy  złożyli sobie życzenia, następnie tradycyjnie podzielili się jajem. Po śniadaniu na dzieci czekała przemiła niespodzianka. Na placu zabaw Zajączek zostawił dla nich prezenty, które dzieci musiały odnaleźć w różnych zakamarkach placu. Każdy przedszkolak odszukał dla siebie prezent, który z i wielką radością  rozpakował.  Po świętowaniu, dzieci z grupy Biedronki wraz z paniami udały się na nakielski rynek, by zobaczyć wielkanocne dekoracje, które upiększają to miejsce.

materiał: Anna Jeruzal

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

O Stowarzyszeniu Oficerów Więziennictwa. Czym się zamuje?

Przyglądamy się bliżej działalności Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa. Jaka jest jego #historia? Jakie stawia sobie cele? Do czego dąży w swoich działaniach?

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)