Dziś mamy 11 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

Służba Więzienna na "Dniach Psychologa" w Bydgoszczy. Spotkanie na UKW

fot. dr Ewa Wojtynkiewicz, UKW

fot. dr Ewa Wojtynkiewicz, UKW

Dni Psychologa to już tradycja Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – tym razem# funkcjonariuszka Służby Więziennej – ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber wzięła w nich aktywny udział. Celem było zaprezentowanie zadań jakie stoją przed więziennym psychologiem oraz przedstawienie ścieżki rekrutacyjnej na to stanowisko.

Psycholog …

W jednostkach penitencjarnych pracuje prawie 700 psychologów. Stanowią oni integralną część zespołu penitencjarnego. Główne obszary działalności więziennego psychologa skupiają się wokół - diagnozy, interwencji kryzysowej, psychoedukacji i terapii. Rola psychologa zaczyna się już w pierwszych dnia osadzonego w jednostce penitencjarnej – są one bowiem kluczowe dla dalszego pobytu skazanego w warunkach izolacji więziennej. Jednym z pierwszych zadań psychologa jest określenie – na podstawie przeprowadzonego wywiadu, obserwacji oraz dokumentacji – jak osadzony będzie funkcjonować podczas odbywania kary oraz z jakimi indywidualnymi problemami może się spotkać. Początki izolacji bywają trudnym momentem dla więźniów, dlatego psycholog powinien okazywać wsparcie, które pozwolić może osadzonemu na oswojenie się z nową sytuacją. Czym jeszcze zajmuje się psycholog więzienny? Na to pytanie odpowiedź mogli usłyszeć uczestnicy panelu młodego psychologa, który cieszył się dużym zainteresowaniem.

… za murami więzienia

Osoby, które myślą o tej ścieżce zawodowej, powinny przede wszystkim mieć ukończone studia magisterskie z psychologii – jest to główny warunek, powinny być przygotowane na dynamiczną i często stresującą pracę, jednak pomimo jej specyficzności i trudności może być ciekawa. Na sam koniec warto podkreślić, że skuteczna pomoc osobie odbywającej karę pozbawienia wolności zależy od zaangażowania obu stron – jeśli jest ono wystarczające, istnieje duża szansa na zapewnienie wsparcia i pomocy osadzonemu.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna

9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.

(czytaj więcej)