Dziś mamy 7 grudnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

18 listopada 2019

Służba Więzienna koloruje świat dzieciom. Powstały kolorowe fotele

fot. kpt. Katarzyna Tomaszewska

fot. kpt. Katarzyna Tomaszewska

Funkcjonariusze i pracownicy cywilni z Zakładu Karnego w Potulicach ponownie # podjęli działania, których efektem finalnym było powstanie dużych skrzyń skarbów i kolorowych foteli - tym razem dla małych pacjentów z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy oraz dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Domu Pomocy Społecznej „Słoneczko”w Bydgoszczy.

Idea szkolenia kursowego

Niski poziom wykształcenia, brak wyuczonego zawodu oraz niskie kompetencje nadal są istotnym problemem wśród populacji skazanych. Brak perspektywy podjęcia pracy po opuszczeniu zakładu karnego może być przyczyną dalszego podejmowania zachowań niezgodnych z obowiązującym prawem i powrotem na drogę przestępczą.

W celu zminimalizowania ryzyka powrotności do przestępstwa w ramach podejmowanych oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osadzonych realizowane są kursy oraz cykle szkoleniowe. Uczestnictwo skazanych w takim kursie ma na celu przygotowanie ich do podjęcia pracy zawodowej po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Kurs Tapicera

W roku 2019 przeszkolono 60 skazanych w ramach realizowanego w potulickiej jednostce kursu zawodowego Tapicer, przeprowadzonego w związku z realizacją Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 - 2020.

W trakcie zdobywania wiedzy praktycznej oraz umiejętności skazani uczestniczący w kursach szkoleniowych realizują określone zadania, których efektem są wytwory poszczególnych zajęć praktycznych. Efektem pracy ostatniego cyklu szkoleniowego, który zakończył się w październiku br. były stworzone przez skazanych kolorowe meble tapicerowane.

Pomaganie w resocjalizacji

Wyjątkowe wytwory zajęć praktycznych stworzone przez skazanych pod nadzorem funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zostały przekazane potrzebującym, chorym dzieciom. W listopadzie br. pomysłodawczynie przedsięwzięcia - wychowawczynie ds. postpenitencjarnych w imieniu płk. Jarosława Nurkiewicza, Dyrekotra Zakładu Karnego w Potulicach przekazały 2 skrzynie do przechowywania zabawek oraz 2 fotele dziecięce na rzecz świetlicy dla dzieci z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.

Ponadto przekazano 4 skrzynie do przechowywania zabawek do świetlicy socjoterapeutycznej w Domu Pomocy Społecznej „Słoneczko”w Bydgoszczy, w której przebywają dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie. Przekazane prezenty wywołały radość, łzy szczęścia oraz uśmiech na twarzach dzieci. Wprowadziły powiew i odrobinę koloru do pomieszczeń, w których mogą się bawić oraz uczyć. W podziękowaniu za prezenty dzieci z bydgoskiego szpitala stworzyły piękne laurki, które zostały przekazane skazanym.

Podejmowanie działań charytatywnych wpływa pozytywnie na pracę penitencjarną ze skazanym, albowiem uczy ich postaw prospołecznych, uwrażliwia na cierpienie, czy potrzeby innych osób oraz wzbudza w nich poczucie empatii.

materiał: szer. Sandra Franczak-Kemnitz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)