Dziś mamy 14 lipca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

18 listopada 2019

Służba Więzienna koloruje świat dzieciom. Powstały kolorowe fotele

fot. kpt. Katarzyna Tomaszewska

fot. kpt. Katarzyna Tomaszewska

Funkcjonariusze i pracownicy cywilni z Zakładu Karnego w Potulicach ponownie # podjęli działania, których efektem finalnym było powstanie dużych skrzyń skarbów i kolorowych foteli - tym razem dla małych pacjentów z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy oraz dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Domu Pomocy Społecznej „Słoneczko”w Bydgoszczy.

Idea szkolenia kursowego

Niski poziom wykształcenia, brak wyuczonego zawodu oraz niskie kompetencje nadal są istotnym problemem wśród populacji skazanych. Brak perspektywy podjęcia pracy po opuszczeniu zakładu karnego może być przyczyną dalszego podejmowania zachowań niezgodnych z obowiązującym prawem i powrotem na drogę przestępczą.

W celu zminimalizowania ryzyka powrotności do przestępstwa w ramach podejmowanych oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osadzonych realizowane są kursy oraz cykle szkoleniowe. Uczestnictwo skazanych w takim kursie ma na celu przygotowanie ich do podjęcia pracy zawodowej po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Kurs Tapicera

W roku 2019 przeszkolono 60 skazanych w ramach realizowanego w potulickiej jednostce kursu zawodowego Tapicer, przeprowadzonego w związku z realizacją Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 - 2020.

W trakcie zdobywania wiedzy praktycznej oraz umiejętności skazani uczestniczący w kursach szkoleniowych realizują określone zadania, których efektem są wytwory poszczególnych zajęć praktycznych. Efektem pracy ostatniego cyklu szkoleniowego, który zakończył się w październiku br. były stworzone przez skazanych kolorowe meble tapicerowane.

Pomaganie w resocjalizacji

Wyjątkowe wytwory zajęć praktycznych stworzone przez skazanych pod nadzorem funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zostały przekazane potrzebującym, chorym dzieciom. W listopadzie br. pomysłodawczynie przedsięwzięcia - wychowawczynie ds. postpenitencjarnych w imieniu płk. Jarosława Nurkiewicza, Dyrekotra Zakładu Karnego w Potulicach przekazały 2 skrzynie do przechowywania zabawek oraz 2 fotele dziecięce na rzecz świetlicy dla dzieci z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.

Ponadto przekazano 4 skrzynie do przechowywania zabawek do świetlicy socjoterapeutycznej w Domu Pomocy Społecznej „Słoneczko”w Bydgoszczy, w której przebywają dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie. Przekazane prezenty wywołały radość, łzy szczęścia oraz uśmiech na twarzach dzieci. Wprowadziły powiew i odrobinę koloru do pomieszczeń, w których mogą się bawić oraz uczyć. W podziękowaniu za prezenty dzieci z bydgoskiego szpitala stworzyły piękne laurki, które zostały przekazane skazanym.

Podejmowanie działań charytatywnych wpływa pozytywnie na pracę penitencjarną ze skazanym, albowiem uczy ich postaw prospołecznych, uwrażliwia na cierpienie, czy potrzeby innych osób oraz wzbudza w nich poczucie empatii.

materiał: szer. Sandra Franczak-Kemnitz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)