Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2017

Sezon na kleszcze w pełni. Jak się przed nimi chronić?

W niektórych regionach Polski nawet kilkadziesiąt procent kleszczy może być nosicielami #boreliozy. Część pajęczaków przenosi także inne groźne choroby, między innymi kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. Zobacz, jak chronić siebie oraz swoich najbliższych.

„Kleszcze nigdy nie zasiedlają terenów równomiernie. Raczej wybierają miejsca, w których panuje wyższa wilgotność, zacienione. Doskonale czują się w lasach, gdzie mamy podszyt liściasty, gdzie runo leśne jest bardzo bogate w niewysokie rośliny” – mówi mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W jaki sposób bronić się przed kleszczami? Jeśli mieszkamy w domu stojącym na podwórku, powinniśmy regularnie kosić na nim trawę. Poza tym warto zainwestować w preparaty chemiczne, którymi możemy spryskać teren wokół domu. Pamiętajmy jednak, że będą one szkodliwe również dla pożytecznych owadów, dlatego najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom, którzy wiedzą, jak minimalizować ryzyko niepotrzebnych zatruć. Zauważmy też, że zabiegów tych nie należy wykonywać zbyt często i na zbyt dużych obszarach.

Przed wyjściem do lasu musimy zadbać o odpowiedni ubiór: załóżmy bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i czapkę. Oprócz tego zastosujmy substancje maskujące oraz repelenty. Po powrocie do domu weźmy prysznic (kleszcz może szukać miejsca do wbicia nawet przez kilka godzin, więc jest szansa, że go spłuczemy) i obejrzyjmy dokładnie swoje ciało. Jeżeli znajdziemy na nim kleszcza, chwyćmy go pęsetą przy narządzie gębowym i energicznym ruchem wyciągnijmy. Możemy także użyć urządzenia do usuwania kleszczy lub zamrozić pajęczaka specjalnym środkiem. Nie zapominajmy również o zabezpieczaniu i kontrolowaniu swoich zwierząt.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 9 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (10)

    tyle, w dniu 18-06-2017 17:57:49 napisał:

    Gdyby trawy były regularnie wypalane nie byłoby problemu z tak dużą populacją kleszczy. ..

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)