Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

08 września 2021

Sezon na grzybobranie w pełni. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach!

fot. Józef Sieczka

fot. Józef Sieczka

Właśnie rozpoczyna się sezon na grzyby. Pod dębami, brzozami czy# modrzewiami lubią ukrywać się podgrzybki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym lesie z pewnością znajdziemy maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Przedstawimy Wam kilka wskazówek i porad w jaki sposób zbierać grzyby, by nie znaleźć ich trujących odpowiedników.

Co powinieneś wiedzieć o grzybach?

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost.

Wykręcać czy lepiej jest wycinać grzyby?

Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała.

Co ciekawe, grzyby nie mają żadnych walorów odżywczych, a jedynie smakowe. Gdy planujemy wyprawę do lasu na grzyby, warto wcześniej przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że doskonale znamy trujące grzyby, ostrożność może uratować nam życie. Aby się upewnić warto wstąpić do najbliższego leśnictwa i poprosić o fachową ocenę leśników. Pomocne może okazać się również towarzystwo osoby doświadczonej.

Gdzie zbierać grzyby?

Optymalnym terminem pojawiania się grzybów jest połowa lata i jesień. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu następuje wysyp grzybów. Grzyby lubią ciepło i deszcz, nie tolerują natomiast zimnych nocy. Gdzie ich szukać? Podgrzybki spotkamy praktycznie wszędzie – w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Podgrzybki lubią podłoże trawiaste z wilgotnym poszyciem. Jeśli wybierając się na grzyby, chcemy znaleźć borowiki, warto ich szukać pod sosnami i świerkami. Koźlarze lubią lasy liściaste i mieszane, znajdziemy je pod topolami, brzozami, osikami i grabami.

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania

 1. Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
 2. Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.
 3. Zbieraj grzyby do koszyków bądź pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z reklamówek foliowych powodujących zaparzanie grzybów i przyspieszających ich psucie.
 4. Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
 5. Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
 6. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystaj z porady w najbliższym leśnictwie.

Szybki przepis po spacerze

Długi spacer w poszukiwaniu grzybów może zmęczyć. Jeśli udało Wam się wypatrzeć trochę pięknych, żółtych kurek to mamy dla Was idealny, szybki przepis na wyśmienity obiad.

 • łyżka klarowanego masła,
 • ok. 300 g kurek,
 • ząbek czosnku,
 • łyżka posiekanej pietruszki,
 • sól, pieprz.

Po oczyszczeniu i osuszeniu kurek przygotowujemy resztę składników. Rozgrzewamy łyżkę masła na patelni i dodajemy wcześniej przygotowany czosnek. Dodajemy kurki i smażymy je maksymalnie 5-10 min. Kurki solimy na koniec smażenia! Gdy zrobimy to wcześniej puszczą za dużo wody. Na sam koniec dodajemy pietruszkę i resztę ulubionych przypraw. Tak przygotowane smażone kurki możemy podawać z ziemniakami lub zjeść je na kromce świeżego pieczywa.

Radość z grzybobrania

Cieszmy się samym przebywaniem w lesie i zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że jadalne. Nie niszczmy bezmyślnie grzybów których nie znamy, zostawmy las takim jak go zastaliśmy. Pamiętajmy że las jest domem zwierząt nie ludzi. W las czysty i pełen tętniącego życia przyrody chętnie wrócimy kolejny raz cieszyć się kolejnym grzybobraniem.

Materiał: lasy.gov.pl

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (6)

  Występ, w dniu 08-09-2021 15:37:41 napisał:

  W lasach naszych są tylko do zbierania szyszki !!!!! Nadleśnictwo bydgoskie powinno wprowadzić zakaz występu do lasu !!! Jest taka susza !

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Wiejski łazęga, w dniu 08-09-2021 18:00:00 napisał:

  Jest masa kleszczy.Uważajcie.Moja wycieczka zakończyła się z trzema kleszczami.Co do ilości grzybów-informacje na wyrost.Nie ma aż takiego wysypu.Za tydzień-dwa zapewne będzie więcej jak ma to miejsce obecnie.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Mistrz, w dniu 08-09-2021 21:10:05 napisał:

  Popieram nie ma grzybów

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Hehe, w dniu 08-09-2021 21:36:08 napisał:

  Grzybów jest pełno. Tylko przed wejściem do lasu nie zapomnijcie rąk zdezynfekować bo covid nie śpi:-)

  odpowiedz

  • 1 (1)

  las, w dniu 08-09-2021 23:01:24 napisał:

  Zabrakło przypomnienia o zakazie wjazdu pojazdem silnikowym. Niestety jest nagminnie łamany. Prawie każda droga leśna, to droga wewnętrzna i tylko znak "Droga udostępniona dla ruchu kołowego" zezwala na wjazd. Nie ma znaku zezwalającego na wjazd więc na 99% jest zakaz Art. 29. ustawy o lasach i Art. 161. KW. Parkowanie, oczywiście w miejscach wyznaczonych. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat do 500zł a gdy sprawę rozstrzygnie sąd grzywna do 5000zł.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  pol, w dniu 09-09-2021 07:51:54 napisał:

  Jak zbierasz grzyby i nie wiesz co to za grzyby to najpierw daj do spróbowania tym z opozycji, tym co plują na polski rząd a plując popierają niemiecki!

  odpowiedz

  • 1 (1)

  je***ć PIS, w dniu 09-09-2021 11:47:20 napisał:

  kolejny fanatyk totalnej zjednoczonej prawicy, co chce zabić drugiego polaka. Wsadź grzyba w dudę kaczyńskiego!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Golonka wieprzowa tylna
6,99PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Smakowita 450g
2,99PLN
Budowa magazynów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)