Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2019

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

fot. Mateusz Patoła/PR Consultant

fot. Mateusz Patoła/PR Consultant

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

Zanieczyszczenie powietrza, z którym mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, to tzw. smog londyński. W odróżnieniu od występującego latem smogu typu Los Angeles, nie jest on wywołany ruchem ulicznym, a głównie trującymi oparami pochodzącymi m.in. z domowych kotłowni i kominków.

– Spalanie w nieefektywnych piecach złej jakości paliw stałych to główny problem w kwestii nadmiernego zanieczyszczenia w Polsce. Odpowiada ono za wydzielanie prawie połowy szkodliwego pyłu PM10 i ponad 80% rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pokazuje to, że stan powietrza w naszym otoczeniu w dużej mierze zależy od nas samych – tłumaczy Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.

Choć jesienią i zimą, ze względu na konieczność zapewnienia ogrzewania, trudno o wymianę samego źródła ciepła, warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego paliwa na lepsze pod względem jakościowym, a przez to bardziej wydajne i przyjazne środowisku.

Pełen oddech mimo smogu

Jeżeli jednak, pomimo podejmowanych działań, powietrze w okolicy nadal nie jest odpowiednio czyste, dobrze wiedzieć, że przed szkodliwymi pyłami można się skutecznie chronić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kiedy przebywamy w budynku, sposobem na poprawienie jakości powietrza jest wykorzystanie oczyszczacza.

Skuteczność takiego urządzenia zależy m.in. od rodzajów filtrów, jakie zostały zastosowane, a także jego wielkości W przeciwdziałaniu smogowi dobrze sprawdzają się filtry HEPA. Zgodnie z obowiązującym standardem, zatrzymują one cząsteczki większe niż 0,3 μm ze skutecznością co najmniej 99,95% .

To oznacza, że są one efektywne w kontekście usuwania z powietrza zarówno pyłów PM2,5 i PM10. Oczyszczacze często uzupełniane są m.in. filtrem węglowym, który dobrze radzi sobie np. z benzo(a)pirenem. Co ważne, do poprawnego działania urządzenia konieczna jest odpowiednia konserwacja, polegająca na okresowej wymianie filtrów na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta.

Oddychanie odpowiedniej jakości powietrzem, nawet przy wysokim poziomie zanieczyszczenia, jest możliwe również poza budynkami. Rozwiązanie w takiej sytuacji to zakup maski antysmogowej. Te specjalistyczne wyposażone są w podobne mechanizmy jak oczyszczacze powietrza – mogą posiadać np. filtr HEPA.

Warto pamiętać, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska już nawet przy dostatecznym poziomie czystości powietrza (gdy stężenie pyłów PM2,5 przekracza 55 μg/m3, a PM10 80 μg/m3) zaleca rozważenie ograniczenia aktywności na zewnątrz .

Kompleksowe pomysły na ograniczenie zanieczyszczeń

Choć możliwe jest dbanie o zdrowie nawet podczas smogu, ważne jest podejmowanie działań, które go ograniczają. W kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza, wywołanym tzw. niską emisją, podejmowane są działania zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym, wspierane przez inicjatywy komercyjne.

Prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Czyste powietrze” może zapewnić dofinansowanie (w formie dotacji, pożyczki bądź dotacji i pożyczki) w wysokości do 90% kosztów inwestycji, czyli np. wymiany źródła ogrzewania.

Tego typu działania są aktywnie wspierane także przez Bank Ochrony Środowiska, m.in. poprzez preferencyjne warunki pożyczek dla beneficjentów takich projektów proekologicznych jak „Czyste powietrze”.

Interesujące działania podejmują również samorządy. W październiku 2019 r. Bogusław Białowąs, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowy Sącz podpisali umowę o współpracy, dzięki której mieszkańcy gminy Nowy Sącz mogą zadbać o zdrowie swoje i rodzin korzystając ze specjalnej pożyczki na wymianę starego pieca.

Szczególnym przykładem na mapie Polski jest Kraków, który należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Małopolski sejmik zdecydował, że od 1 września 2019 roku w stolicy województwa nie można używać – nie tylko w piecach, ale również np. w kominkach – paliw stałych. Dopuszcza się jedynie stosowanie bardziej ekologicznych surowców, takich gaz ziemny, propan-butan czy biogaz rolniczy.

materiał: Mateusz Patoła/PR Consultant

Oceń artykuł: 23 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (8)

    Ahmed, w dniu 07-12-2019 22:34:25 napisał:

    Wszystkich posrało z ekofaszyzmem. Nowa moda, więc wszyscy są eko. Tfu!!! I większość bezmyślnie wierzy rządowym bredniom i kolejnym niszczącym gospodarczo pomysłom ze szczytów COP. Jakoś się nie zająknęli w tvpis czy innym tefałenie na temat rozdawania koncesji na polski węgiel zagranicznym firmom, czy bardzo ekologicznym sposobom gazowania węgla autorstwa polskich naukowców, którzy krzyczą o rozwagę i mądre gospodarowanie. Niestety kolejne rządy wykonują grzecznie polecenia starszych i mądrzejszych panów z odległych krajów zamiast dbać o Polaków.

    odpowiedz

    • -1 (5)

    Co zrobić? , w dniu 08-12-2019 10:45:10 napisał:

    Nosić maski a twarzy jak w Chinach... Albo...? 50tys trupów rocznie... Dla. Porównania w wypadkach drogowych 3 tys rocznie...

    odpowiedz

    • -1 (9)

    ecolog, w dniu 08-12-2019 16:51:38 napisał:

    Zamienić ogrzewanie tradycyjne tj. weglowe na gazowe i po problemie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (3)

    w, w dniu 08-12-2019 16:57:54 napisał:

    Jak się nie wietrzy to jest duszno w domu. Podobnie w mieście, jak naklecili plomb i szeregówek to nie ma przewiewu i można tzw. siekierę powiesić. Komuniści po duraczówkach to wiedzieli i odpowiednio budowali. A dziś tępaki z dyplomami za kasę lub du.. tego nie wiedzą. No i duże drzewa a nie badyle w donicach. Ale dziś nie ma elity są za to jelity.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)