Dziś mamy 25 marca 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
11 października 2017

Sesyjny dzień przedstawicieli organizacji pozarządowych

fot. pow.

fot. pow.

We wtorek w gmachu urzędu marszałkowskiego w Toruniu odbyła się sesja Sejmiku #Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a bezpośrednio po niej Rada Działalności Pożytku Publicznego przy Marszałku Województwa.

Obrady Sejmiku NGO rozpoczęły się od prezentacji możliwości szkoleniowych i konsultacyjnych realizowanych nieodpłatnie w ramach projektu Trener NGO przez Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej, na rzecz organizacji pozarządowych z terenu naszego województwa. Po prezentacji pan Jan Grabowski przedstawił wyniki ankiet przeprowadzonych wśród organizacji pozarządowych, dotyczących współpracy NGO z samorządem województwa. W dalszej części sesji delegaci pozytywnie zaopiniowali Program współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2018.

Po długiej dyskusji Sejmik NGO podjął uchwałę o wystosowaniu wniosku do urzędu marszałkowskiego o ustalenie minimalnego progu procentowego, w stosunku do wartości wnioskowanych kwot w przyznawanych dotacjach, w ramach otwartych konkursów w roku 2018.

Sesja zakończyła się prezentacją możliwości pozyskiwania środków finansowych z funduszy Komisji Europejskiej.

Rada Działalności Pożytku Publicznego, w której skład oprócz przedstawicieli sektora pozarządowego, wchodzą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Wojewody, skupili się przede wszystkim na konsultacji i zaproponowaniu zmian do Programu współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2018. RDPP wysunęła cztery propozycje, które zostaną przedstawione na posiedzeniu Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
- wprowadzenie obowiązkowych ankiet podsumowujących dla beneficjentów środków samorządu województwa, jako załącznik do zawartego w generatorze ofert – sprawozdania;
- przygotowanie regulaminu funduszu regulującego możliwości pozyskania nieoprocentowanych pożyczek dla organizacji pozarządowych realizujących projekty zewnętrzne;
- zobligowanie organizacji organizującej Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do zapewnienia przestrzeni konsultacyjnej wśród uczestników;
- zaznaczenie w priorytetowych obszarach zadań publicznych, tych które odnoszą się do daty odzyskania przez Polskę niepodległości, w związku z przypadającą 100 rocznicą tych wydarzeń.
Warto w tym miejscu nadmienić, że próba stworzenia funduszu pożyczkowego dla organizacji pozarządowych na szczeblu wojewódzkim, wzorowana jest na istniejącym w Powiecie Nakielskim systemie udzielania nieoprocentowanych pożyczek dla NGO realizowanym przez Starostwo Powiatowe.

Zapraszamy na Forum inicjatyw lokalnych i organizacji pozarządowych powiatu nakielskiego „Lepszy przykład niż wykład”, organizowane przez Zarząd Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", Starostwo Nakielskie oraz Radę Organizacji Pozarządowych Powiatu Nakielskiego, które odbędzie się w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie 21 października 2017 r., początek godz. 10.00

Materiał: Paweł Gorecki - członek RDPP i Sejmiku NGO

Oceń artykuł: 38 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

BIURKA
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Sprzedaż opon
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
MEBLE MŁODZIEŻOWE
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Działka od południa? To nie problem!

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą działki z wjazdem od strony północnej. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, żeby nabyć taką właśnie nieruchomość. Podpowiadamy, jaki projekt wybrać i jak następnie usytuować go na działce o mniej korzystnej lokalizacji.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

To był pracowity rok dla strażaków. Wiele interwencji podjęto po nawałnicy

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-#pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

(czytaj więcej)